Годишната инфлация в България за периода юни 2025 г. спрямо юни 2024 г. е 4,4%. Това съобщи на брифинг министърът на финансите Теменужка Петкова след заседание на Министерския съвет. Инфлацията от началото на годината (декември 2024 - юни 2025) възлиза на 2,4%, а месечната инфлация за юни е 0,4%, спрямо 0% през май.

Най-голям принос към покачването на цените имат групите "Развлечения и култура" с ръст от 2,8%, "Ресторанти и хотели" с 1,3%, "Алкохолни напитки и тютюневи изделия" с 0,8% и "Транспорт" с 0,7%. Същевременно е регистрирано понижение при "Облекла и обувки" с 0,6%, "Съобщения" с 0,2% и "Разнообразни стоки и услуги" с 0,1%.

По отношение на хармонизирания индекс на потребителските цени - инфлационният показател, използван от Евростат - България отчита стойност от 2,8%, при първоначални данни за инфлацията в еврозоната от 2,9%.

"Очакванията са, че страната ни ще покрие критерия за ценова стабилност в еврозоната и през месец юни", подчерта Петкова.

Тя се похвали, че Министерството на финансите успешно е пласирало държавни облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро.

НСИ: Инфлацията през юни е 0.4%, а годишната е 4.4%

НСИ: Инфлацията през юни е 0.4%, а годишната е 4.4%

Натрупаната инфлация за последните 5 г. е 39.5%

Първият транш е със срок от 10 години, обем от 2 милиарда евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш е със срочност 20 години, на стойност 1,2 милиарда евро и лихвен купон от 4,125%.

"Общата номинална стойност на подадените заявления превиши с 13,8 милиарда евро търсените средства. Презаписванията са четири пъти над търсения ресурс. Инвеститорският интерес беше огромен - над 440 инвеститори от целия свят", посочи Петкова.

Тя допълни, че инициативата от страна на инвеститорите е продиктувана от решението за приемане на България в еврозоната и последвалото повишаване на кредитния рейтинг на страната.

"10-годишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността на германските федерални облигации - факт, който се случва за първи път за всички емитирани досега облигации от страна на Република България на международните капиталови пазари", заяви още финансовият министър.

България пое нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

България пое нов външен дълг за 3,2 млрд. евро

Това е станало при по-благоприятни условия от първоначално предвиденото