Проведените в неделя избори за Европейски парламент имат и своето вътрешнополитическо измерение. Всеки от участниците трябва да направи своя анализ на изборите, да оцени какво казаха българските граждани. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в изявление на „Дондуков" 2 по повод отминалия евровот.
Той подчерта, че като президент спазва стриктно Конституцията, затова не може да коментира как тези избори ще се отразят на правителството, тъй като не е в правомощията на държавния глава.
По думите му обаче парламентарно представените политически сили имат своята голяма отговорност. Съдбата на правителството се решава от Народното събрание и политическите партии в него, не от президента, подчертава Плевнелиев.
Президентът заяви, че не може да скрие своите притеснения от искането за предсрочни парламентарни избори на „България без цензура" и подчерта, че ще води разговори единствено с политическите сили в парламента.
Той намекна обаче, че през изминалата 2013 година (когато сформира служебен кабинет, б.р.) е показал, че може да носи своите конституционни отговорности и то в кризисна и непредвидима среда на масови протести.
Ще продължа занапред да изпълнявам отговорно своите конституционни задължения, да чувам гласа на народа и да подкрепям гражданското общество в неговите справедливи искания.
В Президентството коалиции няма да се правят, формули „3-5-8" или каквито и да било други, няма да се спрягат. Нямам намерение да излизам извън конституционните си правомощия. Разговори - да, консултации - да, но посредничество и политическо брокерство от мен не очаквайте, подчерта Плевнелиев.
Той изтъкна обаче в същото време, че винаги е готов да работи и да участва в намирането на решение, като изтъкна, че вече втора година в България сме свидетели на висока нестабилност, на комбинация от кризи и ниско доверие на гражданите към институциите.
Плевнелиев апелира към управляващите „наистина много добре да си направят анализите какво им казаха избирателите в неделя".
Защото, подчертава президентът, днес зависи изцяло от управляващите дали България ще продължи да генерира кризи или ще се намери национално отговорно решение за повече стабилност и перспектива за устойчиво подобряване на политическата и икономическа среда в България.
Президентът обяви, че ще разговаря с всички парламентарно представени политически сили във връзка с българската кандидатура за еврокомисар и предстоящия избор на нов председател на Европейската комисия.
Очакваме България да предложи достоен човек, с когото да се гордеем. Надявам се, че ще бъде сложен край на подхода на задкулисието на избор в последния момент, каза Плевнелиев.
Той благодари на всички български граждани, които упражниха правото си на глас и препотвърдиха европейския избор на страната ни.
В заключение президентът се похвали с това, че България е една от малкото държави-членки, която няма да изпрати представители на антиевропейска партия в Страсбург.
ъ-ъ
на 30.05.2014 в 19:37:00 #6spiritt1974 инъъъъъъъъъъъъче MHOGO MъъъъъъъъъъъъKA!
ъ-ъ
на 30.05.2014 в 19:35:11 #5chehlju izkazal mnenie i spodelil meracite si.
Civic Mundi
на 30.05.2014 в 16:19:06 #4Да искаш от превратаджийте да се самоанализират е все едно да искаш от психопат да се самоанализира. Само бой по чугунените кратуни ще принуди напористите селяндури да пуснат кокала.
G-n Hoi
на 30.05.2014 в 16:16:32 #3Да бяха сложили жена за президент,поне да си знаем... А те сложили женичка,дето уж била мъж

Did
на 30.05.2014 в 15:48:05 #2По повод последния абзац от изказването на Президента по повод отминалите избори, може да се спомене общоизвестното правило, че с изключение на Съединението с Източна Румелия, България винаги е правила точно обратното на това което е трябвало да прави в свой интерес. Това е така защото, както е известно на половината свят, акъла на българина идва отпосле, сиреч след като стане белята. Президента, както и водачите на партиите спечелили евроизборите и дума не обелват затова, че 65% от имащите право на глас не отидоха до урните за да гласуват, а развяват в публичното пространство някакви заблуждаващи големи изборни проценти с които са спечелили, без да споменават броя на избирателите които са гласували за тях. На практика, ако се погледне и анализира броя на гласувалите за отделните партии и коалиции ще стане ясно, че гласувалите 35 процента на евровота са твърдият електорот на ГЕРБ, БСП, ДПС, Атака, Реформаторския блок и подмамените от популистите Н. Бареков и В. Симеонов, сиреч това е било състезание между твърди електорати. Очевидна е необходимостта от въвеждане на задължително гласуване поне до тогава докато на българина му дойде акъла, че от неговия глас зависят изборните проценти на партиите и съдбините на България. На управляващите партии обаче това не им се харесва, защото веднага ще стане ясно какви са истинските проценти на хората гласували за тях и няма да могат да се радват на такива големи изборни победи, както правят сега.
spiritt1974
на 30.05.2014 в 14:47:25 #1Витиевато Плевнелев! Кой е тоя? Да си оправите заглавието, инъче сложни и за вас думи използвате