"Протести на полицаи ще има", заяви председателят на една от синдикалните организации в МВР Валентин Попов на пресконференция в БТА. Той увери, че имат решение за започване на безсрочни протести до началото на реална и ефикасна реформа в МВР.

Формите и местата на протест ще бъдат допълнително уточнени, решението за публично несъгласие е взето вчера, каза той.

От синдикатите заявиха, че няма да поискат оставката на вътрешния министър Румяна Бъчварова. На журналистически въпрос: "Оставката на министър Бъчварова стои ли и на дневен ред", Попов отговори: "Това е проблем на шефа й". Запитан дали ще я поискат, синдикалистът отговори "Не".

Протестите ще бъдат между първо и второ четене в парламента на проекта на промени в Закона за ЗМВР. Те ще се случат, ако не бъдат отстранени най-фрапиращите дефекти в проекта, увериха от синдикалната организация. Преди първо четене на проекта в пленарна зала най-вероятно ще има серия от предупредителни протести в страната.

Относно формата на протест, дали ще има блокиране на кръстовища, от синдиката отговориха: "Не изключваме нито един вариант, разрешен от закона". Като причина за протестите те отговориха, че не им е обяснено защо се правят тези промени, какво се очаква с намаляване на социалните права на полицаите.

Сред най-фрапиращите предложения за промени са освен намаляване на отпуската и на 20-те заплати на полицаите, промени на статута на обучаващите в Академията за МВР и в специализираните центрове, както и назначаване на лица по трудово правоотношение, които да пазят границата, без да е ясно какви са тези лица, дали ще бъдат обучени, от кого и как.

Относно готвените промени за пожарната, Борис Прешелков обяви с недоумение: "Мотивът е, че децентрализация на пожарната щяла да повиши качеството на работата. За пръв път чувам, че децентрализацията повишава качеството", каза Прешелков.

"Попълването на действащите пожарникари е отложено за 2018 година. Ако стане нещо, в провинцията масово ходят шофьор и един пожарникар, които трябва да гасят, да спасяват хора. Ако ще има ново орязване на функции, това е още по-обезпокоително", алармира Прешелков.

Докато течеше брифингът на полицейския синдикат, Националният синдикат „Огнеборец” към КНСБ също обяви на своя пресконференция готовност за протести във връзка с проектопромените в Закона на МВР.

Огнеборците в протестна готовност, недоволни от МВР шефовете

Огнеборците в протестна готовност, недоволни от МВР шефовете

Нямаше никакъв диалог и приемственост от тяхна страна

"С последните си заплати някои колеги установиха, че получават по-малко от колкото трябва, защото им се удържали суми, получени през април м.г., което не било в съответствие с наредба на 25 май м.г., публикувана от 1 юни, влизаща в сила от април", обяви Попов поредната недомислица, която става срещу служителите на вътрешното ведомство.

Той прогнозира, че от МВР ще трябва да платят много повече за дела, които полицаите ще заведат срещу ведомството, защото на първата инстанция на Върховния административен съд (ВАС) е приела, че решението не е законосъобразно.

Проблем бил и начинът, по който от ведомството автоматично вземат парите на служителите, а не ги приканват те сами да върнат получените суми.

Останалите промени засягат спешния тел. 112. "Проектът на практика приравнява системата на тел. 112 към един обикновен колцентър", каза Попов. "Основният въпрос, давайки статут на един колцентър на една средно голяма фирма, е дали това дали ще подобри работата на тези хора или ще се случи точно обратното. Има заповед от миналата седмица служителите там да не напускат и да не се преместват", обясни ситуацията на практика синдикалният лидер.

Относно променения статут на преподавателите от академията на МВР и на центровете за професионална подготовка на служители на МВР, всички синдикални представители изразиха своето неразбиране.

"Ако някой може да оправдае промяната на статута на преподавателите в академията в София, то оправданието това да стане и в Центъра за специализирана полицейска подготовка - в Пазарджик, в Казанлък, за пожарникари във Варна, в Монтана, това е неразбираемо. Това са центрове, които подготвят професионалисти", каза Попов и цитира свой колега, който обяви, че хората усвояват професиите, учейки се от свои колеги, а не от случайни експерти в друга област.

Синдикалистите обясниха още, че отпуските на служителите се натрупват, защото те периодично имат забрана за ползване на почивка. "В МВР има жесток кадрови проблем и това пречи на служителите да използват отпуските си. Има незаети щатове, през последните години се намаляха свободни щатове за служители на терен. Периодично се забранява излизането за месец, два три излизане в отпуските", обяви Валентин Попов.

В МВР има средно 30 дни неизползван отпуск на служител. Отидем ли на ниво директор на дирекция - стават 77 дни, ако се отиде на ниво главен секретар, сами ще видите какво става", каза той.

От синдикалната организация алармираха за странни текстове, които са включени в поредните промени в Закона за МВР - назначаване на служители, работещи по трудово правоотношение. Те ще имат право да задържат, да ползват помощни средства и да прилагат сила.

"Предполага се, че това ще бъдат лица, работещи по трудово взаимоотношение, които ще поемат охраната или пропускателния режим на обекти на МВР. Не е уточнено, нито в Закона се задължава да се уточни за какво става дума. Те ще осъществяват съдействие при гранично наблюдение.
Това е пълно с рискове както за охраната на държавната граница, така и за живота и здравето на служителите от Гранична полиция, а също и за самите хора. Законът не предвижда обучение, изисквания за постъпване на работа", алармира Попов.

Той уточни, че за тези служители неофициално им е казано, че там може да бъдат назначавани напуснали системата или пенсионирани полицаи. "Това става в момент, когато в парламента се приемат законодателни промени армията да се включи в охраната на границата. Да пращаме там цивилни, е меко казано безотговорно", заяви синдикалният лидер.

От синдикалната организация обясниха, че за година и половина това е 7-та поправка в Закона за МВР. Предишният за 8 години имаше 36 допълнения и изменения. Има неустойчивост на реформата, алармират от синдикалната организация.

От синдикатите иронично заявиха, че може би те трябва да се нагърбят с писането на закони, защото явно няма кой друг да извърши качествено тази работа.