Парламентарната група на "Продължаваме промяната" е събрала нужните 80 подписа, с които ще внесе искане в деловодството на Народното събрание за оставката на председателя на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) Антон Славчев. Новината съобщи лидерът на ПП Асен Василев пред журналисти в парламента.

Василев заяви, че има уверението на опозиционните партии, че и те ще се подпишат за оставката на Славчев. "Този човек, който е доказал, че не може безпристрастно да води комисията и професионално, да бъде премахнат като ръководител на КПК", подчерта лидерът на ПП.

Според Асен Василев е най-добре КПК да стане това, което пише в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) - да няма политическо ръководство и да е надполитическа. "Ако в момента се закрие КПК, ще се загубят значителни средства по ПВУ", предупреди той.

ПП с нов опит да отстранят Антон Славчев от КПКОНПИ

ПП с нов опит да отстранят Антон Славчев от КПКОНПИ

Партията събира необходимите 80 депутатски подписа

Съпредседателят на "Да, България" и народен представител от ПП-ДБ Божидар Божанов заяви, че е видимо, че с настоящето мнозинство КПК много трудно работи.

Божанов добави още, че "Да, България" също са твърдо против промените в Наказателния кодекс, предложени от "Има такъв народ".

Асен Василев е на мнение, че ИТН първоначално не са се регистрирали в парламента заради отказа да се разгледат промените в Наказателния кодекс, "който да пази голите им снимки".

"Мнозинството в момента не е много ясно и има търкания в коалицията, което е видимо за всичко", посочи лидерът на ПП.

Припомняме, че още през септември 2024 година ПП-ДБ се опитаха да отстранят от поста Антон Славчев, но неуспешно, понеже не събраха мнозинство. Срещу инициативата на коалицията тогава се изправиха ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново началло, с помощта на няколко гласа от БСП. 

В началото на октомври т.г. министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи, че Европейската комисия ни е удържала 200 млн. евро по ПВУ заради неразрешения казус с КПК. Тогава той уточни, че ЕК е дала на властите 6 месеца да преосмисли изцяло съществуването, кройката, начина на избор и работата на КПК.

Пеевски показа снимка на Кирил Петков и шефа на КОНПИ

Пеевски показа снимка на Кирил Петков и шефа на КОНПИ

Това са задкулисните договорки в държавата, обяви лидерът на ДПС-Ново начало