Инициативата "Правосъдие за всеки" излезе с декларация за блокажа на Народното събрание и осемте неуспешни опита да бъде избран председател на парламента.
От организацията предупреждават, че политическата криза прераства в конституционна и може да помете парламентаризма. "Правосъдие за всеки" отбелязва, че вече повече от три седмици народните представители не могат да изберат председател на Народното събрание. Според инициативата депутатите се упражняват в предизборна реторика, правят тънки политически сметки и се стараят да се харесат на твърдите си електорати, вместо да работят за държавата.
В декларацията си организацията подчертава, че четвърти пореден парламент се спъва в задачата да избере пръв сред равни. За първи път обаче ситуацията изглежда патова и при оформените от партиите политически червени линии и "санитарни кордони" не се вижда изход, с който да стартира същинската дейност на парламента.
От "Правосъдие за всеки" посочват, че се демонстрира пълно безхаберие към интересите на гражданите и базовите принципи на държавността. Политиците бавно, но сигурно унищожават малкото останало доверие в институциите и пряко застрашават устоите на парламентарната република. Също така има риск да се предизвика и конституционна криза.
Според инициативата големият залог, довел до това безобразие, е опитът да се запази влиянието на "ДПС-Ново начало" и ПП ГЕРБ в Съдебната власт, като осигури безпроблемен избор през януари на Борислав Сарафов за главен прокурор, оставането на Георги Чолаков на поста председател на Върховния административен съд, както и максимално дългото удължаване живота на настоящия тотално компрометиран и политически зависим състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) с отдавна изтекъл мандат.
"Правосъдие за всеки" подчертава, че извън ГЕРБ и ДПС Ново начало в Народното събрание има 141 депутати, които могат да изолират тези две партии на десетгодишното статукво и да приемат нужните закони, за да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, да отменят противоконституционния избор на Георги Чолаков за и.ф. председател на ВАС - Съдът на властта, както и да изберат състава на новата антикорупционна комисия.
За инициативата е недопустимо, че тези народни представители не могат да изберат председател на 51-то НС. В декларацията на инициативата се посочва, че при следващия опит за избор на пръв сред равни ще се разбере дали и БСП ще премине в отбора на Момчето, сменяйки своя кандидат - конституционалистът Наталия Киселова, с удобния на ПП ГЕРБ и "ДПС-Ново начало" стар апаратчик и виден бизнесмен Петър Кънев. Според организацията подобен ход би обрекъл на неуспех всякакви опити за защита на Съдебната власт от пълно овладяване. "Правосъдие за всеки" алармира, че нов неуспешен опит ще застраши Бюджет 2025 и влизането на страната в Еврозоната.
Инициативата призовава народните представители да се обединят около кандидатурата на Наталия Киселова, тъй като нейната експертиза и публично заявени позиции в най-голяма степен биха били полезни за излизане от настоящата тежка ситуация. Веднага след този избор следва да бъде избран и омбудсман - не партийна и граждански авторитетна личност, която да попълни списъка в "домовата книга".