
Това предвиждат промените в Закона за енергетиката, приети на второ четене от енергийната комисия в парламента, съобщава Дарик.
След промените в закона радиаторите няма да могат да се свалят дори и при неплатени сметки.
В текста, който депутатите приеха на второ четене, е записано, че топлинната енергия не може да надвишава максималната енергия, която отоплителното тяло може да отдаде за един отоплителен период.
Лимитът топлина, който един радиатор може да излъчи, ще се определя от фирмите за дялово разпределение.
Ако сметките отчитат енергия, която надвишава този лимит, фирмите за дялово разпределение ще трябва да направят нови изчисления, без да се чака жалба на потребителя, обясни Любка Георгиева от Министерството на икономиката и енергетиката.
От друга страна обаче не общото събрание на блока, както беше досега, а топлинните счетоводители ще определят какъв да бъде процентът за сградна инсталация.
Той ще зависи от вида сградна инсталация, по какъв начин тя е проектирана, колко енергия е използвана и колко са отоплителните тела.
Един от мотивите за тази промяна е, че общото събрание не е достатъчно компетентно, за да определи процента за сградна инсталация, обясниха експерти от Министерството на икономиката и енергетиката.
Освен това стана ясно, че Министерството ще разработи специален метод за начина, по който топлинните счетоводители ще определят колко топлина може да отделя един радиатор и как да изчисляват процента, който ще се плаща за общите части в сградата.
Фирмите няма да имат право да искат такси за тези нови функции.Очакванията на експертите от министерството са новите текстове да направят сметките за парно по-прецизни.
водач на МПС
на 01.08.2006 в 18:53:22 #1Това вече няма значение.Току-що Овчаров обви че Топлофикация-София е ФАЛИРАЛА поради масовото й източване!