Оставени сме в ситуация, в която престъпността преминава границите.

Това заяви вътрешният министър Михаил Миков по време на представянето на "Методика за разследване на злоупотреби със средства от фондовете на ЕС".

По думите му доброто международно сътрудничество може да помогне в разкриването на злоупотребите с еврофондовете.

Присъединяването на България към ЕС отправи нови предизвикателства пред страната, свързани с движението на стоки и капитали, коментира той.

Затова обаче трябва да се създаде сериозен капацитет за цялата страна за предотвратяване злоупотребите с евросредства.

Българското право дава достатъчно механизми, смята Миков. Министърът е убеден, че е необходимо по-широко познание на нормативните механизми на национално и международно ниво за законосъобразно отчитане на разходите на средствата по различните програми.

Изключително важна е превенцията, категоричен е Миков.

Злоупотребите със средствата на ЕС са много тежко престъпление, което не трябва да остане ненаказуемо.

Това заяви посланикът на кралство Нидерландия Вилен Ван Ее по време на семинара в прокуратурата „Ефективно разследване на злоупотребите със средства от фондовете на ЕС".

Членството в ЕС е прекрасна възможност за България да подобри стандарта на живот на гражданите, допълни той. Според посланика обаче това няма да стане механично.

По думите му проблемите ни с еврочленството са свързани с липсата на достатъчно капацитет за управление на европарите и злоупотребите с усвояването им. Той изтъкна, че не веднъж Нидерландия ни е оказала значителна помощ в сферата.

„Опитахме се да ви научим как по оптимален начин да усвоите средствата от ЕС и те да не попаднат в неподходящи ръце", посочи още Ван Ее. Посланикът смята, че България разполага със собствен капацитет да се справи с проблемите.

Ние сме в ЕС заедно и средствата от еврофондовете са доказателство за солидарност в действие, каза посланикът и е категоричен, че европарите ще помогнат на България да стане по-силна.

„В контекста на световна криза еврофондовете дават възможност на България да обърне кризата в своя полза, убеден е посланик Ван Ее. Той подчерта, че злоупотребата с еврофондове подкопава европейската солидарност, както и бъдещето на България.

България извървя един сериозен път, коментира от своя страна и вицепремиерът по усвояване на евросредствата Меглена Плугчиева. Тя допълни, че има още какво да се прави в тази посока.

Злоупотребата с евросредства е престъпление спрямо нас, смята още Плугчиева. Според нея страната ни си е извадила поуки от критичните доклади на ЕК. Направени са по-прозрачни процедури и контролът върху евросредствата сега е по-голям.

Дадени са допълнителни правомощия на звената АФКОС, което от МВР премина под ръководството на Плугчиева. Тя каза, че съставът му ще бъде увеличен.

Бяха направени принципни промени в закона, допълни тя. Плугчиева подчерта, че в сила вече е Законът за конфликт на интереси, както и законът за обществените поръчки. Не смятам обаче, че сме достигнали абсолютния максимум, категорична е Плугчиева.
Това което сме постигнали е едно добро начало, допълни още тя.