Дебатите по промените в Закона за енергетиката, които променят изцяло облика на ДКЕВР, очевидно не успяха да предизвикат вниманието на народните представители.
Макар че сред основните си приоритети кабинетът „Борисов 2" записа именно енергетиката, дори и депутатите от управляващото мнозинство предпочетоха сутрешната закуска и кафето, пред това да вземат участие по разглежданите текстове.
Гласът на опозицията изрази единствено народният избраник от "БСП Лява България" Красимир Янков, който обяви, че социалистите ще подкрепят идеята, членовете на енергийния регулатор да се избират вече от Народното събрание, но обяви всички други предложения за промени като несъстоятелни. "Разделянето на комисията на два състава няма да позволяват по-ефективна работа на самата комисия", убеден е депутатът от левицата.
Коалиционният партньор на ГЕРБ - Реформаторският блок, пък ще застане зад подготвяната реформа в ДКЕВР, стана ясно от думите на Петър Славов. Той определи сегашната работа на комисията като незадоволителна, което налага и нуждата от промяна. "ДКЕВР трябва да бъде независим регулаторен орган, а не както сега - сателит на изпълнителната власт", поиска реформаторът.
Да се увеличи предвидения състав, който да отговаря за водоснабдяването, е друго искане на Реформаторския блок. Като мотив за това депутатът Борислав Великов посочи големите загуби на вода по мрежата у нас.
"Към настоящия момент в този състав и с тези си функции ДКЕВР работи неефективно, не изпълнява определените й по закон задължения", се съгласи с критиките към регулатора и съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Патриотите обаче не са съгласни с идеята за запазване на един председател и на двата състава на ДКЕВР.
"Очевидно дебатът не е много интересен за колегите, но всичко това днес ще даде отражение след време и върху цената на електроенергията", предупреди народният представител от ДПС Рамадан Аталай. Ексшефът на енергийната комисия в 42-вото Народно събрание напомни, че именно ДКЕВР е комисията, която решава цената на тока.
"Това е комисията, която трябваше да бъде наистина независима от мига, в който беше назначена, но през всичките тези години бе под влиянието на министъра на икономиката и енергетиката по време на управлението на БСП и ДПС и директно на министър-председателя по време на ГЕРБ", коментира Аталай.
По време на дебатите за реформата на ДКЕВР бившият „патриот" и настоящ независим депутат Велизар Енчев обяви, че в българския парламент има енергийна мафия, тъй като най-малко 140 народни представители притежават ВЕИ.
Именно в наличието на ВЕИ Енчев съзря една от основните причини за високата цена на електроенергията у нас.
"В момента цената на тока се дължи на ненормалните цени на двата американски ТЕЦ-а и на ВЕИ-та", изтъкна независимият депутат и добави, че отговорността за високите цени на електроенергията от т.нар "американски" централи е на Реформаторския блок и на Иван Костов.
След като отделиха почти целия работен четвъртък именно на промените в Закона за енергетиката, които променят облика на ДКЕВР, народните представители ги приеха на първо четене, съответно със 133 гласа „За", само един против и 19 „въздържал се".