50 500 000 лева заделя кабинетът за великденски добавки за пенсионерите.

Нямало възможност обаче тези пари да се разпределят за всички пенсионери, защото това означавало, че те ще получат по около 2 лева допълнително към пенсиите си. Това стана ясно от отговора на социалния министър Ивайло Калфин по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на Велизар Енчев.

Това е безсмислено упражнение, аргументира се той. По-ценно за кабинета е при тези заделени средства да се подпомогнат най-бедните пенсионери. Тази сума за добавки не застрашавала финансовата стабилност на бюджета, както обясни социалният министър. 

61 милиона лева е преизпълнението на бюджета на НОИ, посочи Калфин. Разпределяме това, което имаме, поясни социалният министър.

Независимият депутат Велизар Енчев е недоволен, че само 1 260 000 пенсионери ще получат добавка за Великден от 40 лева. 2 200 000 са пенсионерите у нас. Той настоява, че пенсионерите, които няма да получат добавка, са дискриминирани. Енчев иска диференцирана добавка за всички възрастни.

Премиерът каза, че в хазната има 3 милиарда приходи, къде са тези пари, попита депутатът. Освен това, по думите му, държавата дава повече пари месечно за бежанци, отколкото за пенсионерите, които работели достойно за страната ни.