След тържествено, поименно гласуване със от всички народни представители, промените в Конституцията на Република България бяха приети. Както гласи законът, имената им бяха казвани от председателя на Народното събрание, като избраниците на народа ставаха от място и казваха "за" или "против".
Резултатът - гласуваха 237 депутати, като "за" промените в основния закон бяха 165 народни представители, "против" бяха 71, а един се въздържа.
"Измененията са приети на трето гласуване", обяви председателят на законодателния орган Росен Желязков, като думите му бяха посрещнати с бурни аплаузи от страна на управляващото мнозинство ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ и ДПС, които станаха прави в този тържествен за тях момент. На местата си останаха от "Възраждане", БСП и "Има такъв народ".
Във вчерашния ден, 19 декември, сравнително бързо, за по-малко от 6 часа, промените в най-висшия закон бяха отметнати от депутатите, или поне част от тях, след като две партии от опозицията - "Има такъв народ" и "Възраждане" напуснаха пленарната зала.
Приети бяха основните жалони от промените - бленуваната години наред съдебна реформа, както и промени в института на служебния кабинет.
Народните представители успяха да покачат градуса на напрежението още от началото на заседанието, макар и да не се стигна до батални сцени както в понеделник.
Заседанието започна с предложение на Тошко Йорданов от "Има такъв народ" последното и тържествено гласуване на Конституцията да бъде пряко излъчвано по Националната телевизия и радио. Нещо, което не бе прието от мнозинството.
Според Цончо Ганев от "Възраждане" подобно действие от страна на ГЕРБ и ДПС било разбираемо, но попита ПП/ДБ - защо не искат гражданите да видят приемането на тяхната най-висша партийна кауза - конституционната реформа?
"Не знам защо се притеснявате българските граждани да видят лицето на всеки народен представител, който иска промени в Конституцията?", попита и Георги Свиленски от БСП, но не успя да промени мнението на мнозинството.
Напрежението в залата допълнително покачи декларация на Костадин Костадинов.
"Правителството на България е съставено от престъпници, закононарушители и доказателството е ето тук - в решението на Административния съд, което обяви демонтажа на Паметника на съветската армия за незаконен. Оказва се, че има съдии, които са безпристрастни. Има светлина в тунела. Рано или късно ще има правосъдие, рано или късно ще има възмездие за престъпниците (...) В парламента в момента взимат решения убийци. Убийците на един народ. Основатели на корупцията в България. Компаньонки, доказани. (...) Не се накрадохте вие, непрочели една книга в живота си. Нека Господ ви дари с това, което заслужавате. Ако е щастие, то нека е щастие. Ако е линч, нека е линч", бе есенцията от декларацията на партийния лидер, която предизвика шумни реакции от страна на представителите на ПП, но и на ДПС.
И то най-вече на председателя на парламентарната им група Делян Пеевски, който репликираше от място активно Костадинов. "Вие точно трябва най-много да се притеснявате", отговори му от трибуната обратно лидера на "Възраждане".
В отговор на трибуната излезе Явор Божанков от "Продължаваме промяната/Демократична България".
"Подчовеци, тези хора нямат право да говорят, фашистка измет, тези хора трябва да бъдат унищожени. Тези думи не са думи на Йосиф Сталин", започна с цитати от Костадинов Божанков.
"Дискриминацията е недопустима в съвременна Европа. И ако Европа за партия "Възраждане" е мръсна дума и обект на омраза, то по-тревожно е, че българската Конституция явно не означава нищо за представителите на тази партия. Защото тя казва, че не се допуска, че не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично обществено положение или имуществено състояние", каза народният представител от ПП/ДБ. И се закани - ПП/ДБ ще сезират компетентните органи за незаконните действия на "Възраждане."
Последва декларация от страна на Йорданка Георгиева от БСП в памет на годишнината от клането в Ястребино на 20 декември 1943 година, при което са убити 18 души, 6 от които деца, т.нар. "ястребинчета". По думите на народния представител от левицата това е най-жестокото престъпление на фашизма в България, а паметта за Ястребино ще остане жива въпреки опитите на сегашните управляващи да я неглижират.
Накрая след тържественото и поименно гласуване от всички народни представители, последва и искане за прегласуване от председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, което бе обаче отказано от председателя Росен Желязков с мотива, че не се оспорва резултатът по същество.
При явно поименно гласуване прегласуването е недопустимо, заяви от трибуната и Йордан Цонев от ДПС. Тошко Йорданов в отговор отново излезе от трибуната, но без да му бъде дадена думата от председателя, който пък на свой ред му спря микрофона и даде 30 минути почивка.
psp_11
на 20.12.2023 в 16:57:25 #10mоnkey на 20.12.2023 в 16:30:23 Какво общо има инфлацията с основния закон - Конституцията!!! Как в този форум тъпите стават по-тъпи?
psp_11
на 20.12.2023 в 16:55:45 #9Поименното гласуване е много добре да бъде публикувано. Следващите, дето ще изберат Главен прокурор, последния ще им предяви обвинение по чл.103 от НК.
ensiferum
на 20.12.2023 в 16:53:30 #8bravebg мисля, че не знаеш какво е рецесия. Имаме ръст от 0,4% за тримесечието. Също като предишното. Слабо е, но това не е рецесия. Колкото до инфлацията, в Унгария с руски газ и руски инвестиции в ядрената енергетика инфлацията е 9,9%. Почти двойна на нашата. Или Орбан не знае как да използва руският рог на изобилието, или инфлацията не зависи от произхода на енергоизточниците.
mоnkey
на 20.12.2023 в 16:30:23 #7браве През октомври 2023 г. месечната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ) е 0.4% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за октомври 2023 г. спрямо октомври 2022 г. е 5.8%. По данни от Наблюдението на домакинските бюджети тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2023 г. е 2 668 лв. и нараства с 20.9% спрямо същото тримесечие на 2022 година. Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2023 г. е 2 379 лв. и се увеличава с 21.3% спрямо същото тримесечие на 2022 година МОЖЕШ ДА СМЯТАШ НАЛИ? А че има бедняци дето им пречат мозъците... такива има ив САЩ и навсякъде
bravebg
на 20.12.2023 в 16:11:54 #6mоnkey на 20.12.2023 в 15:48:25 Страхотно и на фона на тези чутовни постижения: - инфлацията (и в България и в Европа) продължава да расте - официално сме в рецесия (и в България и в Европа) - външният дълг се множи в прогресия - на път сме да затрием 60% от енергийните мощности както и единствената краткосрочна алтернатива за попълване на загубите - сменяме едни зависимости с други, само че по-скъпи Народа обеднява, разходите се увеличават, качеството на услугите намалява, но да, прав си: успяхме да нарежем един паметник, да изгоним един поп и няколко фирми, които предлагат конкурентни цени и възможност за истинска диверсификация.... Ура за жълтопаветните клоуни!
mоnkey
на 20.12.2023 в 15:48:25 #5МОЧА падна, приеха належащи поправки в Конституцията, начало на съдебната реформа, край на служебните безконтролни гълъбарници на рашиста радев-решетников, путянския газпром изгонен, лукоил се готви да бяга ВСЕ ХУБАВИ НОВИНИ а костя копейкин, курнела джендърката, тошко африкански и румбата руския резидент... реват кат магарета
bravebg
на 20.12.2023 в 14:08:06 #4Общо взето приеха купчина глупости, които няма да доведат до нищо положително за обществото.... поредни кьорфишеци, а междувременно разграбването на държавата тече с пълна сила....
shtimpo
на 20.12.2023 в 12:09:06 #3Туй беше основната грижа на Киркор Двуликия, пардон двойногражданствения.
dyado-yotso
на 20.12.2023 в 11:36:24 #2#2 Че кога пък водещия мотив за промените в конституцията е бил смяната на националния празник? Ти сериозно ли? При всички положения е добре, че нямаме безконтролен главен прокурор. Какво ще стане на практика от тук нататък, за да живеем в истинска правова държава - тепърва ще видим.
shtimpo
на 20.12.2023 в 11:32:16 #1А националния празник - заради който започна цялата патардия за промяна на Конституцията - тъй си остана непипнат… Започвате ли да сгрявате как всички пърдят в едно гърне? Все още ли мислите на принципа “нашата партия е добра а другата е лоша””.