Предизвикалият множество спорове и дискусии през последните дни Общ устройствен план на община Царево ще бъде изменен именно в частта, която обхваща природен парк "Странджа". Целта на решението е да бъдат удовлетворени исканията на притеснените граждани.

Новината обяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева от парламентарната трибуна, тъй като още в сряда народните представители от опозицията поискаха казусът с природен парк "Странджа" да бъде обсъден в Народното събрание и депутатите да могат да чуят изпълнителната власт по темата.

Терзиева е разпоредила вчера да започне веднага процедура за изменение на Общия устройствен план на Царево. Поставеният срок за промени е в края на следващата седмица. Променият ОПУ ще бъде съгласуван и с Министерство на околната среда и водите, както и с Министерство на културата.

"През 2008 г. е одобрен общ устройствен план на Царево и заповедта се обжалва. Именно така започва съдебната сага. На 15 януари 2014 г. е прекратено производство по заповедта", припомни историята на темата Десислава Терзиева. Тя изтъкна, че именно устройственото проектиране е един от основните елементи на регионалната политика.

Проблемът с общото устройствено планиране на Черноморското крайбрежие, изтъкна Терзиева, не е от вчера.  Всеки е бил свидетел на безумни градежи и презастрояване, призна министърът. Промените в ОПУ на Царево са най-правилното решение за момента, сподели и министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. От своя страна тя обясни, че подобно решение ще позволи и изготвянето на една актулна екологична оценка.

По време на обсъжданията в парламента се появиха и представители на политическа партия "Зелените". Пред news.bg съпредседателят на партията Андрей Ковачев обяви, че връшането на ОПУ не е решение на проблема.
"Земеделски земи на тази територия вече са продадени и се продават на цени, които по принцип отговарят на земи за застрояване. Когато се окаже, че тези земи не могат да се застрояват, тези, които са ги купили, ще изреват и пак ще има недоволни", обясни Ковачев.
Еколозите настояха министърът на околната среда и водите Искра Михайлова да спре веднага действието на Общия устройствен план на Царево, докато не бъде направена екологична оценка. Те изчакаха и премиера Пламен Орешарски, който на влизане в парламента получи списък с техните исканията си по отношение на природния парк.

Министерството на околната среда и водите няма да позволи застрояване на територията на природен парк "Странджа", гарантира екоминистърът Искра Михайлова пред депутатите по време на изслушването. Гаранция за това, по думите й, ще бъдат именно действията за изменение на общия план и за изработването на нова екологична оценка, която да отговаря на всички изисквания.

Освен това МОСВ ще концентрира усилията си и ще подкрепи изработването на план за устойчиво управление на парка през следващите години, обеща Михайлова в отговор на директен въпрос от Петър Курумбашев дали "Странджа" ще остане това райско кътче, което той помни от детството си.

Спряганият за заинтересован от казуса депутат от ДПС Йордан Цонев също се включи в изслушването на тримата министри. Преди това, по повод твърденията в някои медии, че дясната ръка на Лютви Местан се намира в конфликт на интереси, той декларира, че семейството му никога не е застроявало и едно кътче от "Странджа", няма никакви инвестиционни намерения в района и всичко това може да бъде проверено.

Цонев настоя, че ПГ на ДПС е подкрепила искането за изслушване на министрите, а тази сутрин е подкрепила прякото излъчване на заседанието по БНТ и БНР. През годините пък партията му многократно била извършвала законодателна дейност в посока на опазването на българската природа, защити се той.

Цонев попита как паркът ще бъде опазен от строителство, ако се появяват инвестиционни намерения в периода преди изменението на плана. Строителство обаче може да започне единствено след решение на министъра на регионалното развитие, успокои го министър Терзиева.

Още преди министрите да обявят решението си, депутатът от опозицията Александър Ненков попита какво ще направят управляващите, за да не стигне до ново"дърпане на ушите" от Брюксел. 
„Какви мерки ще вземете, за да не се стига до това да превърнем и последната останала девствена част от Черноморието в бетон? Не сме за това, да се спира инвестиционния процес, но да не се окаже, че нарушаваме европейското законодателство", попита герберът.