Служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев като принципал на Фонда на фондовете ("Фонд мениджър на финансовите инструменти в България" ЕАД) назначи трима членове на Надзорния съвет на дружеството.
След проведен конкурс по реда на чл. 21, ал. 1 от Закона за публичните предприятия са избрани Николай Генчев, Николай Марков и Александър Петков, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа.
Надзорният съвет е създаден с сешение на Министерския съвет от 5 октомври 2022 г. за промяна на Устава на фонда и преминаване от едностепенна система на управление чрез съвет на директорите, в двустепенна - управителен и надзорен съвет. Въз основа на същото правителствено решение Пулев е определил временни членове на Надзорния съвет до провеждането на конкурса за избора на редовни членове.
Конкурсът е обявен през февруари 2023 г. като срокът му е удължен, за да се даде възможност да се включат повече квалифицирани кандидати. Конкурсът е преминал в три етапа - проверка на документите по допустимост, оценка на писмени концепции за развитие на публичното предприятие и интервю. Изборът е направен по публично оповестени критерии и методика, съобразени с приложимите нормативни изисквания. Критериите са публикувани на интернет страницата на министерството още при обявяването на конкурса.
От Министерството на иновациите и растежа изтъкват, че новоназначените членове на Надзорния съвет са доказани професионалисти с дългогодишен ръководен опит във финансовия сектор.
От ведомството предоставят и биографични данни на редовните членове на Надзорния съвет на Фонда на фондовете.
Николай Генчев:
Източник: Министерство на иновациите и растежа
Има дългогодишен опит в консултантския бизнес и във всички сфери на финансовия бизнес. Близо 20 години заема висши мениджърски позиции в управителни и надзорни органи на финансови институции, също така и браншови асоциации и организации с идеална цел. Финансист с опит в страната и в целия регион. Николай Генчев освен инвеститор, е и ментор на млади предприемачи. Има значителен опит и в изграждане на успешни екипи, определящи пазарните трендове; в реструктуриране и реорганизиране на бизнеси; в реализиране на знакови стратегически промени; в структуриране на финансови и инвестиционни продукти. Опитът му е и сферата на дигиталната трансформация във финансовия свят, включително финтех, както и спонсориране на вътрешно-фирмени иновации. Генчев е магистър по стопанско управление (MBA) от Софийския университет. Завършил е многобройни професионални обучения и курсове, включително в Харвардското бизнес училище.
Николай Марков:
Източник: Министерство на иновациите и растежа
Има над 20-годишен, в т.ч. и управленски, опит в оценки, бизнес-моделиране, финансови и икономически анализи, проектно финансиране, сделки, проверки (due diligence), регулаторно съответствие (compliance) и други проекти в световни одиторски и други компании, за клиенти в България, други страни в Европа, Америка и Азия. Николай Марков е работил и по редица проекти за финансови институции, вкл. за Световната банка, институционални фондове, финансирани с европейски средства, частни европейски фондове, европейски и азиатски банки, глобални финтех компании. Член е на управителния съвет на Камарата на професионалните оценители в България. Завършил е финансово и банково управление в Университет на Пирея - Гърция. Сертифициран финансов анализатор (CFA) и независим оценител.
Александър Петков:
Източник: Министерство на иновациите и растежа
Има дългогодишен опит в сферата на финансите, инвестициите, ръководител с богат опит при работа в международни екипи. Заемал е постове като директор за връзки с инвеститорите и финансово планиране, генерален мениджър и други експертни и ръководни позиции в различни компании и дружества. Лицензиран оценител на търговски предприятия. Бил е мениджър в дружества от застрахователния и инвестиционния сектор. Петков е с богат опит в изготвянето на финансови и правни анализи и прогнози, както и в разработването на бизнес стратегии. Завършил е финанси и банково дело в УНСС.