Ремонтът на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира" приключи, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет, като на място бяха служебният премиер Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Ремонтните дейности по втория хидроагрегат са продължи 12 месеца, като вече той може да участва активно в електроенергийната система на страната. Ремонтът на хидроагрегат 2 включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината. След успешно преминаване на изпитванията предстои съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в началото на 2025 г.
Същият подход ще бъде използван за възстановяването на хидроагрегат 3, като ремонтът му се очаква да завърши до края на 2025 г.
Владимир Малинов посочи, че в напреднала фаза са и преговорите, които НЕК води с производителя на оригиналното оборудване - Toshiba относно средносрочно решение за ремонт на хидроагрегат 1. Те се водят съгласно подписания през септември Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката между министър Малинов и министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония Кен Сайто.
Малинов обясни, че след последно одобрение на проектодоговора от страна на Toshiba, се очаква той да бъде подписан до края на годината, като изтъкна, че в началото на 2026 година ще имаме на разположение още два хидроагрегата в "Чаира".
От МС изтъкват, че рехабилитация на ПАВЕЦ "Чаира" не е извършвана от изграждането на централата и това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление, както и на част от основните турбинни компоненти, както и че централата не е в експлоатация от март 2022 г.
Служебният енергиен министър коментира пред журналисти и искането на унгарската "Мол" да купи "Лукойл-Нефтохим", като посочи, че правителството уважава частната собственост и в тази връзка държавата не може да има решаваща дума по отношение промяната на собствеността на рафинерията.
Но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за държавната сигурност, но и за енергийната, правителството осъществява близък мониторинг на тези процеси, включително миналата седмица е имало заседание на Надзорния съвет на рафинерията, като държавата е поискала да бъде информирана своевременно за смяната на собствеността на всеки един от етапите.
Владимир Малинов поясни, че по време на срещата с външния министър на Унгария Петер Сиярто, която се проведе на 13 декември, е обсъдена тази тема и Унгария е заявила интереса си да купи рафинерията.
Служебната власт има пълната готовност да представи доклад на НС след приключването на процеса по смяната на собствеността и оттам натам народните представители ще решат какви действия да предприемат, посочи още енергийният министър.
Относно договора с "Боташ" и това, че ЕК не е установила нарушения и проблеми с условията за конкуренцията и от едната, и от другата страна, Малинов посочи, че липсата на установени нарушения е индикация за това, че българските дружества си изпълнявали добре задълженията си, стриктно спрямо европейското и националното законодателство, според него. Все пак опитите за предоговаряне продължават, увери министърът.
Владимир Малинов отново каза, че транзита на газ през "Балкански поток" ще продължи, докато "Газпром" си заплаща за услугата.