Възстановяването на ПАВЕЦ "Чаира" напредва в съответствие с предварително заложения график, съобщават от Министеството на енергетиката.

Министърът на енергетиката Владимир Малинов провери на място напредъка на възстановителните дейности.

Текат интензивни ремонтни работи за връщането в експлоатация на хидроагрегат 2 на централата чрез прилагане на специално разработено иновативно решение за модификация на турбинната част.

Завършена е рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Очаква се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че след необходимите изпитвания и проби съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на следващата година.

НЕК обяви обществена поръчка за два хидроагрегата в ПАВЕЦ "Чаира"

НЕК обяви обществена поръчка за два хидроагрегата в ПАВЕЦ "Чаира"

Прогнозната й стойност е 220 526 890 лв. без ДДС

След завършването на ремонта на хидроагрегат 2 по същия метод ще бъде възстановен и хидроагрегат 3 на централата.

НЕК инициира процедура за пълната подмяна на другите два хидроагрегата - 1 и 4 - с което ще се гарантира устойчивата дългосрочна работа на ПАВЕЦ "Чаира".

"Изпълнението на мащабния проект за възстановяване на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите има ключова роля за успешното интегриране на нарастващото производство от ВЕИ в синхрон с целите за декарбонизация и устойчиво развитие на енергийния отрасъл", изтъкна министърът.

Той посети и подстанция Попинци 110/20 kV на територията на мрежовия експлоатационен район на ЕСО в Пловдив. Тя е част от пръстена между подстанциите Алеко и Златица, който има ключово значение за електроснабдяването на индустриалния район около Панагюрище.

Ремонтът на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ "Чаира" започва в началото на 2024 г.

Ремонтът на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ "Чаира" започва в началото на 2024 г.

Причина за аварията е дизайнът на турбината, който е бил добър, но за 80-те години на 20 в.

Малинов заяви, че дигитализирането на подстанциите Попинци 110/20 kV и Вълчедръм 110/20 kV като част от мащабния проект на ЕСО ще осигури възможност за увеличаване на техническия капацитет за присъединяване на нови ВЕИ мощности към електроенергийната система с поне 4500 MW.

Той изтъкна, че развитието на конкурентен, прозрачен и устойчив енергиен отрасъл е основен приоритет в работата на Министерството на енергетиката, а изпълняваните от енергийните дружества проекти са основна предпоставка за изпълнение на този приоритет.