Български евродепутати коментираха в ефира на БТВ предложенията за засилване на общата европейска отбрана чрез инвестиции в размер на 800 млрд. евро през следващото десетилетие. Част от средствата - около 150 млрд. евро - ще бъдат осигурени чрез заеми, като всяка държава членка ще трябва да увеличи отделяния дял за отбрана от БВП. Част от кохезионните фондове също ще могат да бъдат пренасочвани по преценка на страните към отбранителната индустрия.

Радан Кънев от Демократи за силна България изведе връзката между липсата на инвестиции в сигурност и технологичното изоставане на Европа:

"Най-често срещаните твърдения са, че Европа последните 20 години изостава от САЩ в технологичното развитие и в определени икономически сектори, както и от Китай. Ако погледнем тези 20 години назад и видим какъв е отбранителният бюджет на САЩ и на Китай, се оказва, че тези, които не харчат за сигурност и отбрана, изостават - и това сме ние."

Елена Йончева, евродепутат от Движение за права и свободи, заяви:

"Предложението е да бъдат инвестирани 800 млрд. евро за следващите 10 години. Част от тях - 150 млрд. - ще бъдат заеми. Всяка държава ще трябва да увеличи процента от БВП за отбрана и, разбира се, част от кохезионните фондове ще бъдат пренасочени по преценка на самите държави членки по посоки в индустрии, свързани с отбранителната промишленост. Европа е силна като икономически съюз, а не като отбранителен. С тези 800 млрд. евро - вместо да създаваме индустрия, ние ще създаваме военна индустрия."

От своя страна Кристиан Вигенин от БСП подчерта, че възприемането на заплахите в Европа е неравномерно и това затруднява изграждането на единна отбранителна политика:

"Проблемът според мен е свързан с това доколко всяка държава смята, че има пряка заплаха за нейната сигурност и как смята, че тази заплаха трябва да бъде адресирана. Тези, които смятат, че са пряко заплашени от Руската федерация, те инвестират повече в отбраната си още сега. Проблемът на ЕС и усилието да има обща европейска отбрана, според мен, идва от това, че част от държавите не чувстват заплаха за своята сигурност. Инвестициите в отбрана може да създават повече работни места."

Андрей Новаков от ГЕРБ оцени високо факта, че Европа започва да инвестира активно в отбрана:

"Това, което успя да направи президентът Тръмп и неговата администрация за няколко месеца, Европа не можеше да го направи последните 20 години, а именно - да се обедини, да се събуди и да започне да инвестира в отбрана. Което е добре, защото никой не може да се грижи за нас вечно. България е суверенна държава и може сама да взима решения - къде да членува, какви бази да приема и какви не."

Общият извод от позициите на българските евродепутати е, че макар посоката за засилване на общата европейска отбрана да среща различни оценки, процесът е вече в ход, а дебатът за неговото съдържание и ефекти тепърва предстои.

Росен Желязков: Ще поискаме от ЕК да се приеме Национална клауза за дерогация
Обновена

Росен Желязков: Ще поискаме от ЕК да се приеме Национална клауза за дерогация

Премиерът и Антониу Коща посетиха завода "Арсенал"