Енергийните кризи, войната в Украйна и COVID-19 накараха Европа да осъзнае, че за да бъде автономна, независима и силна, трябва да развива високотехнологична и пълноценна икономика, която се базира на собствени суровини, енергия от свои източници и мощ в металургията и тежката промишленост. Европейската индустрия, добивната промишленост и металургията са поставени във фокуса на икономическото развитие и стремежа за постигане на стратегическа автономия на Европейския съюз (ЕС).
Това заяви във вторник президентът Румен Радев по време на тържественото отбелязване на професионалния празник на българските металурзи, съобщиха от пресцентъра на президентството.
В момента в Европа текат процеси на мащабно преосмисляне на икономическото ѝ бъдеще.
"Европа живееше с наивното убеждение, че ще продължи да закрива мини и добивна промишленост, че ще изнася тежка индустрия, а тук ще се развиват само високи и зелени технологии, но срещна реалността", посочи държавният глава.
Според него, металургията, тежката и добивната промишленост са неотменима част от пълноценното икономическо развитие на ЕС, а доказателство за това е и приетият от страните членки Critical Raw Materials Act, който има основополагащо значение за икономическите перспективи пред общността.
"Тук е огромната възможност за България да се позиционира в тези процеси и да допринесе за бъдещето на Европа като силен стратегически играч, защото сме в призовите места по добив на важни суровини и най-важното - имаме ценния капитал от хора, които ръководят тази индустрия", каза президентът.
Въпреки политическите и икономически превратности през последните десетилетия у нас, представителите на металургичната промишленост са съумели не само да съхранят сектора като важен фактор за стабилността на българската индустрия, но и да го развият, следвайки последните стандарти в този отрасъл. Президентът отбеляза също така, че държавата следва да демонстрира по-сериозна ангажираност към нуждите на тежката индустрия и металургията, а политическата нестабилност не бива да става причина за неглижирането на проблемите в сектора.
Той открои нелоялната конкуренция и високата енергийна интензивност на производството като основни предизвикателства пред металурзите.
По думите на държавния глава успехите на българската тежка промишленост трябва да бъдат базирани на собствените суровини, а чрез тях да бъдат произвеждани и изнасяни продукти с висока добавена стойност.
"Важно е да не изнасяме само полуфабрикати, а да изнасяме краен продукт", настоя той.
Президентът приветства засилването на връзките между представителите на тежката индустрия с водещите български университети и академичната общност, като по думите му това сътрудничество дава възможност на младите студенти да погледнат на реализацията си в перспектива.
"Ще продължа да работя в тясно сътрудничество с вас, защото съм убеден, че без здрав гръбнак като металургия и тежка индустрия, никоя държава не може да претендира, че ще има устойчива, силна и независима икономика", подчерта още президентът в приветствието си.
Събитието се организира от Българската асоциация на металургичната индустрия, а професионалният празник води началото си от 1963 г. Денят на металурга се отбелязва под патронажа на държавния глава.
Припомняме, че по-рано Радев коментира и политическата обстановка в страната.
Ако аз назначавах отново служебното правителство за тези избори, нямаше да бъдем свидетели на подобна държавна немощ и на възхода на олигархията с апетити за политическа власт. Това заяви пред журналисти президентът , запитан дали трябва да бъде сменен министърът на вътрешните работи заради изборните нарушения и манипулация на вота на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Информация за изказването на Радев бе разпространено от пресцентъра на президентството.
Той отговори на служебния премиер Димитър Главчев, който след вчерашния упрек на държавния глава за мижав интерес на ръководството на МВР към честността на изборите днес посочи, че не мисли да иска оставката на вътрешния министър, а ако Радев има забележки към Атанас Илков, може да поиска смяната му.
"Въпросът изобщо не е в оставките, а е за контрола на министрите", изтъкна президентът. Той се обърна и към журналистите с думите, че е трябвало да бъдат много по-настойчиви, когато "сглобката", в апетита си за власт, "е схрускала" Конституцията.
rising.red
на 06.11.2024 в 11:06:34 #2Европа доброволно се лиши от евтини суровини. Е...не съвсем доброволно, лееко - де с морков, де с тояга европейските "лидери" поеха посоката предначертана им от САЩ. И деиндустриализацията е факт! Ама нали съвременната доктрина казва, че развита държава е не тази, която има индустрия, а тази, която формира БВП от услуги...
projekt
на 06.11.2024 в 08:58:01 #1При тия високи цени на горива, енергия и суровини.... Европа и България само могат да мечтаят за индустрия. Ако едно изделие е 2-3 пъти по евтино в Китай, Индия или Турция... За каква промишленост говорим...... Европа е придатък на САЩ. Европа е независима.... От нея нищо не зависи. САЩ казва и Европа просто гласува. Някой да е чул Европа да е наложила санкции на някой и да е заплашила САЩ със наказание ако не ги спазва....