Комисията за противодействие на корупцията (КПК) извършва акция в Министерството на енергетиката.

Около сградата на институцията в центъра на София има и полиция. 

От Министерството на енергетиката посочват, че министър Жечо Станков е разпоредил пълно съдействие на КПК.  

Междувременно БНТ съобщи, че агенти от КПК и полиция са влезли и в офисите на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".

Екипи проверяват и адресите на Росен Христов - бивш служебен министър на енергетиката, и Деница Златева - бивш шеф на "Булгаргаз".

Акцията е свързана с разследването по неизгодната сделка за доставка на газ с турската компания "Боташ", посочват от Nova и bTV, цитирайки свои източници. 

Пред "Клуб Z" бившият служебен енергиен министър Росен Христов коментира, че претърсват жилището му. 

Всеки ден страната ни плаща по 1 млн. и 50 000 лв. за доставка на газ, които обаче на практика не използва. Договорът за срок от 13 години беше сключен през 2023 г. от служебно правителство на Румен Радев с премиер Гълъб Донев.

ЕК разследва сделката с турския "Боташ" за газа

ЕК разследва сделката с турския "Боташ" за газа

Съмненията са за възможни нарушения на правилата за конкуренция на ЕС

Миналата година парламентът предаде доклад на прокуратурата и поиска разследване на неизгодната сделка, сключена в мандата на служебния министър на енергетиката Росен Христов, от тогавашния шеф на "Булгаргаз" Деница Златева.

Впоследствие от Софийската градска прокуратура уточниха, че се извършват процесуално-следствени действия за събиране и проверка на доказателства. С писма се изискват документи от Министерството на енергетиката, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на Росен Христов с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото.

Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор в СГП от 16 август 2024 г. въз основа на материали, събрани при проверка на Държавна агенция "Национална сигурност".

Обект на разследване е договорът на българското дружество "Булгаргаз" ЕАД с турската енергийна компания "Боташ", обстоятелствата около неговото сключване и дали с договора са причинени щети на държавата.

Разследването се води за това, че през декември 2022 г. от длъжностно лице не са били положени достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на повереното му имущество при сключване на договора и от това са последвали значителни щети за "Булгаргаз", като престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай.

Предстои резултатите от проведените днес действия да бъдат докладвани на наблюдаващия прокурор.