Няма напредък по откритите въпроси между София и Скопие. Затова няма и условия за моя визита в Париж. Това заяви държавния глава Румен Радев пред журналисти в Пловдив в отговор на въпрос дали предстои среща между него, премиера Кирил Петков и президента на Франция Еманюел Макрон по темата Северна Македония.
"Оценявам ангажираността и усилията на нашите европейски партньори, но аз искам да видя реални резултати", посочи държавният глава.
"Що се отнася до убеждението на премиера, че последната инстанция по темата Република Северна Македония е парламентът, трябва да уточня, че последната инстанция по темата Република Северна Македония е парламентът трябва да уточня, че последната инстанция винаги е народът и за неговото консултиране има конституционни механизми", подчерта той.
Радев каза още, че следи внимателно позициите на партиите по темата, както и всички българи.
Запитан дали е необходимо с актуализацията на бюджета да бъдат актуализирани и парите за отбрана, той отговори, че средата за сигурност налага това. "Много страни вече си актуализираха бюджета и включително някои страни около нас. Сигурността е фундаментът за пълноценното функциониране на цялото общество. Ако няма сигурност, ние не можем да говорим за икономика, образование, култура, наука и т. н.", изтъкна той.
Във връзка с преместването на бежанците президентът посочи, че това е болезнена тема, и за тях, и за българската държава. "Нашата политика по отношение на Бежанците от Украйна трябва да бъде много внимателна и постоянна", отбеляза той. Румен Радев допълни, че в началото на кризата наш приоритет е било да интегрираме бежанците в българското общество, а сега го задраскваме.
Според него всички украинци, които искат да работят и да запишат децата си в наши училища, трябва да получат тази възможност, но и те трябва да следват указанията на българските институции. "Ако искаш подкрепа от българската държава, съответно трябва да уважаваш нейните решения", добави държавният глава.
По отношение на влизането на страната ни в Еврозоната той коментира, че пълноценната европейска интеграция е стратегическа цел за България, заложена още с подписването на договора за членството ни в ЕС. Радев каза още, че същевременно решенията не трябва да предхождат задълбочения анализ. По думите му трябва да има ясна идентификация на рисковете и заедно в плана за въвеждане на еврото трябва да върви и план за неутрализация на евентуалните негативни последствия.
В Пловдив президентът присъства на откриването на XV Международно изложение "Хемус 2022 - отбрана, антитероризъм и сигурност". От президентството разпространиха официално съобщение за откриването на изложението.
По думите на Радев "Хемус" създава огромни възможности участниците да обменят идеи и обединяват потенциал в сферата на сигурността и отбраната и високите технологии. "Трябва да преодолеем фрагментацията в рамките на ЕС и НАТО, която пречи на нашата ефективност", смята той.
Източник: Президентство
Държавният глава посочи, че расте значението на отбранителната индустрия за гарантиране на сигурност и стабилност в условията на все повече предизвикателства в геополитически план. Той заяви, че през годините изложението в Пловдив се е утвърдило като успешна платформа за сътрудничество между бизнеса, институции, научни звена и организации, създавайки отлични условия за партньорства в сферата на сигурността и отбраната.
"Безспорен е приносът на изложението за укрепване на връзките на нашата промишленост с българските въоръжени сили, с традиционните ни чуждестранни партньори, както и за предоставяне на възможности за развиване на нови сътрудничества", допълни президентът. Държавният глава посочи, че въоръжените ни сили все по-често се обръщат към българската отбранителна индустрия не само за техника и въоръжение, но и за развитие на нови технологии в процеса на модернизация. "Вярвам, че тази тенденция ще продължи и ще среща все по-голяма подкрепа от държавата", допълни Румен Радев.
Източник: Президентство
Той отбеляза, че тазгодишното издание на изложението е важна стъпка в разширяване на партньорствата в рамките на Европейския фонд за отбрана и Фонда на НАТО за иновации. По думите на Радев е обнадеждаващо, че в изложението расте участието на научни звена и организации, а "Хемус" все повече се ангажира с разкриването на пълния интегриран цикъл за развитието на отбранителните продукти и услуги - като се започне от образование, обучение, квалификация, през иновации, научно-изследователска и развойна дейност, производство, реализация, техническа поддръжка и утилизация.
Източник: Президентство
GolaVoda
на 01.06.2022 в 19:34:34 #4Спрете да мислите за оръжие.. самият Радев направи твърде много в България да няма оръжие!! а и не сме народ способен да носи оръжие.. доказахме го. идва много по застрашителна криза с прехраната. реколтата е лоша!! Българските производители искат да изнесат всичко на момента за да получат значителна печалба и да покрия разходите по предстоящата жътва и посев. това означава че ниско платежоспособна България ще остане бе жито и слънчоглед и през пролетта и зимата хората у нас ще гладуват.. трябва да се изгради спешно Национален съвет по продоволствието и да се вземат мерки достатъчна част от реколтата да остане в България. регколтата идва.. зърното може да бъде изнесено за една седмица!! решението е че производителите трябва да се компенсират за горивата семената и тора, но така че да се гарантира че българия ще има жито.!!!! защото ЕС плаща на нашите производители със субсидиите и те хранят ЕС.. ако не се задържи достатъчна част от реколтата българите ще гладуват за първи път в историята.. сега населението е градско не е селско!!!
58eng
на 01.06.2022 в 16:41:36 #31.Пич,сигурно знаеш,че с аеропланите не като с колите под наем.Има наземно осигуряване,инфраструктура и т.н. За ега небето ви си е ваше,между Румъниа,Турция и Гърция нищо не ви заплашва,а останалото договаряне и пари.
BGanio
на 01.06.2022 в 13:55:51 #2Каквото и да коментира вече и в каквото и да се кълне, не му вярвам след изцепките му за войната в Украйна. Вероятно един ден ще съжаляваме горчиво, че превърнахме спора с РСМ в нещо като лакмус за родолюбие и предателство. Но няма да може да върнем времето назад, както не можем да го върнем и преди 1913 г. примерно или други знаменателнни дати в нашата история.
NaskoZashtoto
на 01.06.2022 в 13:45:26 #1Тъп шапкар. Интеграция на бежанците в българското общество не става, като ги държиш в хотели и не плащат нито престоя, нито храната, нито сметки и още по-малко данъци. Правилно ги разселват, така поне част ще имат стимул да почнат да се грижат сами за себе си, което ще е началото на процес за интеграция.