България и Сингапур имат потенциал да обединят усилия за съвместни научноизследователски проучвания, за да развиват и разработват съвместни продукти, които да разширят присъствието на двете държави на различни пазари по света. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на откриването на бизнес форум в Сингапур, съобщиха от пресцентъра на президентството.

Форумът се организира от Сингапурската производствена федерация (Singapore Manufacturing Federation SMF) - най-голямата национална организация в страната, която представлява около 5 000 корпоративни членове, сред които малки и средни предприятия и мултинационални компании. В него участват в който участват българските фирми от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и други. Представителите на бизнеса от двете държави бяха приветствани и от Ленън Тан - председател на SMF.

Радев вижда потенциал за развитие на отношенията ни с Азербайджан

Радев вижда потенциал за развитие на отношенията ни с Азербайджан

Баку бил надежден стратегически партньор на България

Радев открои като предпоставки за изграждането на партньорства между България и Сингапур определени сходства между двете страни като инвестициите в развитието на човешкия капитал, образованието и иновациите, както и стратегическото географско разположение. По думите му заради централното си място в Югоизточна Азия Сингапур осигурява лесен достъп до целия Азиатско-Тихоокеански регион. "През България преминават важни енергийни и транспортни коридори, свързващи Азия и Европа. Затова имаме потенциал да се утвърдим като логистичен център", заяви президентът. Радев посочи още, че двете страни могат да си сътрудничат в областта на логистиката.

Той отбеляза, че като пресечна географска точка България има интерес да развива и дигиталната инфраструктура, както и центрове за съхранение, обработка и защита на информационни ресурси. "Сингапурската страна е натрупала сериозен опит в тази сфера и заедно с България може да си сътрудничим и да постигнем успех, като отговорим на търсенето, защото информацията е "стоката" на бъдещето", обясни Румен Радев. Държавният глава посочи като потенциални сфери за партньорства и инвестиции и сектора на информационните технологии, в който работят квалифицирани български специалисти, стартъп компаниите, електрониката и роботиката, отбранителната индустрията, туризма, аутомотив сектора и сателитната комуникация.

Румен Радев на COP29 залага на наука и иновации

Румен Радев на COP29 залага на наука и иновации

Президентът присъства на COP29 в Баку

Румен Радев заяви също, че само в рамките на едно поколение Сингапур е страната, постигнала най-голям обществено-икономически напредък, и България може да почерпи опит от нейния прогрес.

Той е на работно посещение в Република Сингапур, което цели да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво, както и да насърчи партньорствата между двете държави в сфери от взаимен интерес. Това е първата визита на президентско ниво на български държавник в страната в последните 21 години. В първия ден от посещението си в Сингапур президентът посети и иновационния център на "Хюндай Мотор Груп" и разгледа производствената линия за електрически автомобили на компанията.