Президентът Румен Радев се уповава на науката за подобряване на човешкия живот в епоха на климатична нестабилност. Това той заяви по време на националното изказване, което той направи в рамките на Срещата на върха на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29), която се провежда в Баку, Азербайджан.
Държавният глава ръководи българската делегация, в чийто състав са служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, представители на държавни институции и агенции, на иновативни български компании и индустриални предприятия. Президентът е придружаван от съпругата си Десислава Радева.
В изказването си Радев открои заявената основна цел на COP29, свързана с финансирането на борбата с климатичните промени, като подчерта, че то трябва да бъде осигурено от всички съществуващи източници - както публични, така и частни, и да бъде с фокус върху най-уязвимите от промените в климата страни.
Според президента са необходими високи амбиции в процеса на декарбонизация на глобалните енергийни системи, а това може да се постигне само с прилагането на всички налични технологии, значително подобряване на енергийната ефективност, обновяване на енергийната инфраструктура и гарантиране, че енергийната сигурност остава най-висок приоритет.
По думите на Румен Радев "България се ангажира не само да бъде част от инициативи за регионално енергийно сътрудничество в Централна и Източна Европа, Балканите и Черноморския регион, но и извън тях" и е допълнил, че страната ни ще продължи да укрепва връзките между Европейския съюз и страните извън него, които споделят приоритети относно климатичната неутралност, справедливия енергиен преход, енергийната сигурност и нисковъглеродните технологични иновации.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посочи, че България има водеща роля за укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност, свързаността в Черноморския басейн и използването на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион.
Малинов е участвал и на Деветата министерска среща по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, където е енергийният министър е декларирал желанието на българската страна да се присъедини към междуправителственото споразумение за стратегическо партньорство по проекта за Зелен коридор между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария.
България ще участва в съвместния проект "Коридор за зелена енергия", който предвижда подводен кабел за пренос на енергия от възобновяеми източници между Азербайджан, Грузия, Румъния и Черно море, а след това - към Унгария и останалата част от Европа.
shtimpo
на 12.11.2024 в 17:46:24 #1“Президентът Румен Радев се уповава на науката за подобряване на човешкия живот в епоха на климатична нестабилност.” Двуговор ли долавям? Доказателствата, че буквално “науката” сгoвнява климата (на места с ярко изразена икономическа стойност ) се трупат, но науката не е успяла да докаже как - аджеба - ние сме отговорни за каквото и да е свързано него.