Залогът на Зелената сделка е как си представяме бъдещето на глобалната, икономическа, социална и зелено-технологична карта. Залогът е къде искаме да бъдем, какви са предизвикателствата и рисковете в процес на преход. Това заяви президентът Румен Радев, който откри форум, посветен на намаляването на въглеродните емисии и изграждането на зелена икономика.
Радев обясни, че въпреки доста интересната политическа програма, с готовност откликнал на поканата да бъде гост на форума за зелената икономика. Тук съм днес не за да дам насоки за зеления преход, а експертите ще го направят много по-добре, отчете държавният глава. Трябва да се проведе открит, задълбочен и всеобхватен разговор за хода на зеления преход, настоя Радев.
Според него от селското стопанство, зеленото финансиране, енергетиката и космосът е разговор за бъдещето на България, на региона и на Европа. Дебатът за Зелената сделка, за зеленият преход надхвърля далече разговора за климатична неутралност, за зелена и кръгова икономика, за съхраняване на биоразнообразието, зелено финансиране. Залогът е много по-голям и нивото на амбиции на национален, регионален и на европейско ниво, открои Румен Радев.
"Няма европейски гражданин, който да не иска да живее в красива и чиста среда. Ако Зелената сделка е красивата картина на нашето бъдеще, то това трябва да е ясно, че това е сложен процес, който засяга всички аспекти на живота ни - от начина, по който произвеждане консумираме енергия, стоки и услуги, от начина, по който се придвижваме и как се отнасяме към природата. Зелената сделка е процес на личностна трансформация и ако искаме да бъдем успешни, трябва внимателно да се идентифицират рисковете и как да ги управляваме", коментира Румен Радев.
Той посочи, че има риск от високата скорост, който е най-сигурният път към катастрофата. Не ни тласкайте толкова бързо да се отказваме от базовите мощности, призова Румен Радев. Той вижда риск и от прекомерни амбиции.
Радев изтъкна, че е важен и политическият натиск, без да има експертен анализ, без да има необходимите икономически и организационни предпоставки относно Зелената сделка и климатичната неутралност. Сега улиците на Европа се пълни с гневни фермери и все повече европейски граждани се вълнуват повече от политическата, икономическа и геополитическа нестабилност, от миграцията, войната, растящите разходи за живот, отколкото от климатичните промени. Друга тревожна тенденция - много млади хора застанаха зад крайно десни популистки партии, които яростно отричат Зелената сделка. Това е една от основните задачи на ЕП и ЕК - да убедят гражданите на Европа, че Зелената сделка е преди всичко възможност да модернизираме обществата си и да се преодолеят предубежденията, посочи още Радев.
Той добави, че голямата задача е да се убеди европейският гражданин, че зеленият преход може да бъде уникален шанс да модернизираме обществата си и да постигнем икономически и социални резултати на друго ниво. Зелената сделка може да повиши конкурентоспособността, зеленият преход може да е огромен шанс в сферата на заетостта, но на друго, по-високо ниво, но за да се случи това трябва да има добър подход, който да мобилизира политиците и администрацията, който да насърчи регионалното и трансгранично сътрудничество, каза още Радев.
Според него трябва да се мобилизира науката и възпитанието в процеса на изграждане на бъдещето, за да може да се гарантира успехът. Въпросът е не какво искаме да постигнем, а въпросът е как и кога да го постигнем. Заедно с развитието на самия зелен преход се търси отговор на въпросите кога и как. Най-важното е идеята зад зеления преход да стигне до отделния човек, да се работи за личностния и зелен преход, допълни Румен Радев.
"Ако искаме да стигнем до нов качествен скок, това означава сериозно зелено инвестиране, финансиране, развитие на нови клонове в науката и иновациите", каза още Радев.
shtimpo
на 26.06.2024 в 10:35:01 #1Най-сигурния път към катастрофата е. Отговорът е в технологично, а не политическо/законово решение на проблема (ако въобще има проблем). Пример: Колко шофьори принуждава да намалят скоростта знакът за ограничението й? (Законово ограничение) А “легналия полицай”? (Технологично) Но преди всичко да прегледаме подробното изследване, което ще ни убеди, че ние сме виновни за промяна в климата (който си се променя с нас или без нас). Що думаш? Няма такова? Тогава защо ни занимавате с глупости?