Като министър на околната среда и водите е въпрос и на политика, и на правилно планиране как ще се разреши този сериозен проблем и какво ще се прави този RDF като се отдели от инсталациите за механично третиране. Трябва да бъдем всички реалисти - този проблем назрява и очакванията, ако не се предприемат съответните действия, да придобие големи размери.

Toва заяви на служебният екоминистър Росица Карамфилова на съвместен брифинг с кмета на София Йорданка Фандъкова пред журналисти относно проект "Проектиране и изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF - трета фаза на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община"

По думите ѝ вече е факт, че със средства по Оперативна програма "Околна среда" проектът за финансиране на "Топлофикация"- София на RDF няма да се изпълни. По-правилно и по-редно е, че трябва да се кажат фактите такива, каквито са. Важно е не само кой какво е говорил, а кой какви действия е предприел. С този брифинг Столична община ще обяви намеренията си как вижда развитието на проекта, а аз ще обявява какви действия МОСВ е предприело, за да не допусне загуби на средства от проекта, обясни Карамфилова.

Тя посочи, че размерът, който е определен по програмата е над 177 млн. лв. като обща стойност. МОСВ са дали 40% аванс в размер на 70 млн. лв., който все още е наличен. За МОСВ е важно да се вземат отговорни решения и да се анализира картината такава, каквато е както и да няма емоции и обвинения, отбеляза Карамфилова. Сериозната червена лампа е, че допустимостта на разходи по оперативната програма е до края на декември 2023 г., изтъкна екоминистърът.

Водена е комуникация с над 200 писма с подавани възможни алтернативи и решения по казуса. Средствата, които остават са в размер на около 30 млн. лв. и ще бъдат индексирани за договори предвид високата инфлация. Проактивните действия от страна на оперативната програма ще доведат до реализиране на проекта и намаляване риска от загуба на средства, увери Карамфилова.

ДБ скочи срещу изграждането на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София

ДБ скочи срещу изграждането на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София

Проектът бил вреден и ненужен

"Можеше да водим разговора с вас на 1 април 2023 г. когато щях да кажа, че е изтекъл срокът за възможността и е пропусната възможността Столична община да направи каквото и да било. Нямаме време, нито възможности така, че първо пред нас предстои амбицията и екипът на оперативната програма да стартира преговори с ЕК, да се измени оперативната програма и да се предоговори с ЕК да отпадне ключовият индикатор за реализиране на проекта. С успешното предоговаряне ще спасим възможността от налагане на плоска финансова корекция - милионите са огромни", категорична бе Карамфилова.

Тя акцентира, че този месец и половин до април месец, е не само надбягване с времето, а е стратегически важен за промяна на оперативната програма. "Нито ще мога в рамките на настоящият кабинет да се разреши проблемът на Столична община, но като министър счита, че е отговорно да се даде план за действие, да се начертаят конкретни стъпки, послания и време за взимане на решения", подчерта екоминистърът.

Тя посочи, че МОСВ е научило важен урок - да бъде добър стопанин на средствата, които се дават за политики, свързани с околната среда.

Кметът на София Йорданка Фандъкова добави, че през цялото време си е давала сметка, че този проект е труден, рискове, но е важен за града. За да се вземе отговорно решение, след като процедурата е прекратена от възложителя - Топлофикация София е по-добре да се изпрати писмото от управляващия орган и да се работи по други варианти, обясни градоначалникът.

Фандъкова напомни какво предвижда проектът и отбеляза, че основната процедура за избор на изпълнител била обжалвана на всички възможни инстанции от участниците в конкурса. Това напрактика доведе до забавяне от 2 години, което не може да бъде компенсирано в краткия оставащ срок, което създава огромни рискове за Столична община и програмата, изтъкна Фандъкова.

Тя добави, че вече има разговори с циментови заводи, за да може инсталацията временно да бъде оползотворена. "Проектът имаше съпротива на всяка крачка с всички обжалвания. Тази инсталация е важна не само за отпадъците на София, а за диверсификация на горивото на "Топлофикация"-София.

Подготвя се и кандидатстване по други механизми и като най-реалистичен, добър и подходящ е идентифициран европейски механизъм, както и Фондът за модернизация", каза Фандъкова. Част от средствата по проекта ще бъдат изпълнени други проекти на Столична община.