Две парламентарни комисии - по правни въпроси и по въпросите на гражданите, дадоха зелена светлина на референдума, иницииран от „Шоуто на Слави”.
Депутатите обаче порязаха единия въпрос от допитването – за електронното гласуване, защото референдум по тази тема вече бе проведен, а също така и то влезе в Изборния кодекс.
Начинът, по който функционира българската държава, включително Народното събрание, не е добър, обясни на законотворците сценаристът от „Шоуто на Слави” Тошко Хаджитодоров.
Народните представители трябва да се избират мажоритарно с абсолютно мнозинство в два тура, аргументира още той идеите на допитването. По мнението му, при сегашния начин на избиране на законотворците се получавали недоразумения като народни представители.
Според „Шоуто на Слави” в момента имаме твърде много депутати и затова техният брой трябвало да бъде намален. При по-малко депутати според Тошко Хаджитородов щяло да има по-голяма цедка за качеството на народните избраници. Освен това при по-малко депутати щели да се съкратят и разходите на самото Народно събрание.
Хората на Слави искат задължителен вот както за избори, така и за референдуми. В момента според новите правила задължителният вот ще важи само за избори.
От „Шоуто на Слави” също така искат въвеждане на електронно дистанционно гласуване. Не сме в 19 век, посочи още Тошко Хаджитодоров.
Хората на Слави искат също да се намали партийната субсидия на 1 лев на действителен глас. В момента тя е 11 лева. „11 лв. за глас е цинизъм. В момента субсидията е прекалено висока”, категоричен е сценаристът.
От „Шоуто на Слави” искат народът да се произнесе дали шефовете на Областните управления на МВР и шефовете на РПУ-тата да се избират мажоритарно на два тура. По тази тема от самото силово министерство изтъкнаха, че такава промяна би довела до съществена промяна на философията на основни нормативни актове в сферата на вътрешната сигурност и обществения ред. Освен това в МВР от 10 г. поне е въведено конкурсното начало, каквото и е изискването на Европейската комисия. Европейска практика е да се избират полицейските шефове след конкурс.
Филип Попов от БСП обяви, че е "за" провеждането на референдуми, но припомни, че Законът за народното допитване не позволява референдум да се провежда по теми, които са от компетенцията на Велико народно събрание. Част от въпросите на „Шоуто на Слави” са именно от компетенцията на Велико народно събрание. Затова и социалистът поиска преди да се проведе допитването, да се отправи питане до Конституционния съд и той да каже кои от въпросите са допустими.
Димитър Делчев от Реформаторския блок обясни, че формацията му ще подкрепи провеждането на референдуми. Искаме да чуем гласа на хората, заяви той. Колкото повече референдуми, толкова по-добре, смята Делчев.
Менда Стоянова от ГЕРБ посочи, че партията ѝ подкрепя допитването в този му вид. За нас е важно хората да кажат своето да или не, посочи народният представител.
Становището на самата правна комисия бе да се изключи въпросът за електронното гласуване.
Хамид Хамид от ДПС също смята, че голяма част от въпросите на референдума на Слави не са от компетенциите на Обикновено народно събрание и в голямата си част са противоконституционни.
По мнението му тежък е дебатът за партийните субсидии. Той изрази опасение, че ако се намали държавната пара за партиите, те ще се финансират от бизнес кръгове и по този начин ще страдат от бизнес интереси. Затова и саркастично той предложи въпросът за намаляване на партийните субсидии да се промени така: Съгласни ли сте вместо годишни държавни субсидии, партиите да получават пари от сенчестия бизнес?
Емил Димитров - Ревизоро от Патриотичния фронт настоя да се пуснат въпросите без корекция, а КС можел да се произнесе, когато те станат законодателни текстове. В момента говорим за „нероден Петко”, смята Ревизоро.
Червеният депутат Кирил Добрев постави остро въпроса, ако полицейските шефове ще се избират от народа мажоритарно, то кой ще ги уволнява.
Референдумът на Слави утре ще бъде точка първа от дневния ред на законотворците.
Припомняме формулировката на въпросите:
- Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
- Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
- Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите? (отпада, б.р.)
- Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
- Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
ivailo-dimitrov
на 11.05.2016 в 21:21:28 #3Вие дето сте писали преди мен, след като знаете, че пак ще огладнеете след ядене, защо се храните изобщо?
nikcv
на 11.05.2016 в 19:38:53 #2Бъдете сигурни че нищо няма да стане.Защото първо няма да съберат нужният брой гласове на избори и втори някои текстове ще бъдат отхвърлени от съда!!!
Архангел
на 11.05.2016 в 18:51:19 #1' в момента имаме твърде много депутати и затова техният брой трябвало да бъде намален." За да бъдат контролирани и купуване по-евтино?