БСП-Обединена левица се събира на Национален съвет, за да вземе решение дали да има или няма правителство с ГЕРБ и с първия мандат в 51-то Народно събрание. Решението ще бъде за участието на БСП-Обединена левица като втори партньор в тройна коалиция, която се нуждае от гласовете на четвърта политическа сила. Или пък от падащ кворум в Народното събрание, за да мине през гласуване. Няма яснота до този момент кой ще е този четвърти партньор или четвърти, който ще осигури неприсъствието на депутатите си.

Колективните органи на БСП обаче решават дали да се включат в коалицията и при други неизвестни в публичното пространство, включително и за формата и какво включва евентуалното коалиционно споразумение.

Друг от въпросите е дали БСП-Обединена левица ще остане обединена, след като някои от знаковите лица в обединените леви като Татяна Дончева и Мая Манолова се изказа против и изразиха недвусмислено мнението си, че в едно такова правителство влиянието на Делян Пеевски е гарантирано.

Остава ли БСП-Обединена левица обединена след целувката на смъртта с ГЕРБ

Остава ли БСП-Обединена левица обединена след целувката на смъртта с ГЕРБ

Мая Манолова е твърдо против колаборация с ГЕРБ

Депутатът Кирил Добрев, който е от преговорния екип на ПГ БСП-Обединена левица, коментира преди събирането на партията днес, че решението за участие в парламента предстои да бъде взето от Националния съвет на партията. Той подчерта, че времето на едноличните решения в БСП е приключило, а колективните органи на партията са тези, които ще взимат решенията.

"Като част от преговорния екип той ще докладва пред Националния съвет как са преминали преговорите. Нашата основна задача беше да защитим политиките, които са важни за БСП, и да ги включим в общото", заяви Добрев пред медиите.

На въпрос дали има договорени министерства, депутатите отговарят категорично: "Министерствата не сме се договорили." Разговорите са били съсредоточени върху политики и ресурси, а не върху конкретни постове и фигури.

Относно спекулациите, че може да поеме стане на министър на вътрешните работи, Добрев отговори с усмивка: "Дали ви приличам на такъв?" Депутатът призова за търпение и изрази увереност, че Националният съвет ще вземе най-правилното решение в интерес на страната и избирателите на БСП.

Сергей Станишев: Участие във властта с ГЕРБ може да потопи БСП напълно

Сергей Станишев: Участие във властта с ГЕРБ може да потопи БСП напълно

Такова редовно правителство няма да е по-силно от служебното на Главчев

Председателят на МК "БСП - Лява България" Калоян Паргов призова за задълбочена дискусия и ясен наратив от ръководството на партията и преговорния екип относно евентуално участие на БСП в управление с други политически сили. "Нека първо чуем аргументите - и "за", и "против", които са били разглеждани по време на разговорите, за които беше даден мандат.

БСП се нуждае от силен и убедителен разказ за причините, които стоят зад подобно решение, особено в този критичен момент за страната", заяви Паргов. Според него ситуацията в България е безпрецедентен хаос, като една след друга ключови системи дават сериозни дефекти.

"Големият проблем ще бъде изготвянето на бюджета за 2025 г. - на фона на липсата на приходи и желанието за увеличаване на разходите. Популисткото вдигане на цените допълнително изостря този дисбаланс, който не съответства на реално произведеното национално богатство", предупреди той. Паргов подчерта, че БСП е доказала способността си да прави компромиси в трудни времена и е партия, която търси консенсус. Въпросът обаче според него е дали партията може да формулира достатъчно ясна национална цел, която да оправдае рисковете от участие в управление.

Калоян Паргов: БСП се нуждае от убедителен разказ и ясна национална цел

"Трябва ясно да си отговорим - кое е по-важно в момента: стабилизирането на държавата или политическата цена, която ще платим? Ако няма убедителна цел, която да оправдае влизането в правителство, рискуваме да загубим доверието на нашите избиратели", допълни той. Паргов също така отбеляза, че евентуалното участие в управление се случва в контекста на вътрешни избори за лидер на БСП, което поставя допълнителни предизвикателства.

"Дали това ще е в полза на Атанас Зафиров? Може би. Но нека не забравяме, че и аз съм кандидат за председател на партията", посочи Паргов, подчертавайки важността на прозрачния диалог вътре в БСП.

Той завърши с апел към ръководството да намери баланса между партийния интерес и националната отговорност, защото само с ясен и принципен подход партията може да запази доверието на обществото.

Депутатът от БСП Атанас Атанасов подчерта значимостта на редовно правителство за стабилността на страната, като същевременно отбеляза, че евентуалното участие на БСП в управление трябва да бъде обсъдено от Националния съвет на партията. "За никого не е тайна, че България се нуждае от редовно управление. Въпреки това, политическите конфигурации в момента са изключително сложни и изискват внимателен подход", заяви Атанасов.

Той информира, че днес предстои преговорната група на БСП да докладва пред ръководството за хода на разговорите с другите партии. "Националният съвет ще разгледа резултатите от преговорите, както и някои вътрешнопартийни въпроси, които също изискват внимание", допълни депутатът.

Атанасов увери, че в коалицията "БСП за България" няма напрежение относно евентуално участие в правителство с ГЕРБ. Според него всички решения ще бъдат взети след задълбочена дискусия, като приоритет ще бъде стабилността на държавата и интересите на обществото. "БСП винаги е демонстрирала отговорност в критични за страната моменти. Участието в управление трябва да бъде оправдано с ясни цели и ползи за гражданите", подчерта Атанасов.

Заместник-председателят на АБВ, също член на БСП-Ол, който е и бивш министър на вътрешните работи на БСП, Румен Петков подчерта необходимостта от отговорен подход към политическите решения, включително възможното подкрепяне на правителство с участието на ГЕРБ.

"Въпросът за влизане или излизане от коалиция е въпрос на общо решение, но този тип реакции не бива да се базират на емоции или лични амбиции. Това не е сериозен подход към политиката", заяви Петков.

Според него основната цел на политическите формации трябва да бъде намирането на решение, което отговаря на реалните нужди на обществото. "За съжаление, някои от участниците в политическия живот мислят първо за себе си и поставят личните си интереси над обществото. Това е основният проблем, който подкопава доверието в институциите", подчерта той.

Румен Петков изрази надежда, че този път при вземането на важни решения акцентът ще бъде поставен върху обществения интерес и стабилността на държавата. "Политиката не трябва да започва от егото на отделните играчи, а от нуждите на хората и приоритетите на държавата. Само така можем да върнем доверието в управлението", допълни той.