С Договора за добросъседство и приятелство България е задължена да ни подкрепя, а не да ни блокира. Трябва да защитим процеса на присъединяване към Европейския съюз (ЕС) от билатерализацията, защото тя става проблем за самия съюз. Това коментира министърът по европейските въпроси на Северна Македония Орхан Муртезани, предаде БГНЕС.

Според него билатерализацията на преговорния процес (включването в него на двустранни въпроси - б.р.) за присъединяване към ЕС започва да се превръща в сериозен проблем, освен за кандидатстващите за членство страни, и за самия Европейски съюз. "Особено сега, когато се затварят главите на Черна гора и от Хърватия беше обявена блокада", посочи Муртезани. Той заяви, че страните членки и институциите, представляващи ЕС, осъзнават тези проблеми и се вслушват в аргументите с голямо внимание.

Главчев отстоява в Брюксел добросъседството като критерий за влизане в ЕС

Главчев отстоява в Брюксел добросъседството като критерий за влизане в ЕС

Той ще подпише и споразумение за сътрудничество в сигурността с Володимир Зеленски

"На няколко пъти заедно с министър-председателя сме се опитвали да обясним, че поетите задължения във връзка с изпълнението на конституционните промени си стоят такива, има политическа воля и желание за изпълнението им, но трябва да защитим процеса от по-нататъшна билатерализация", изтъкна Орхан Муртезани. Той посочи, че няма смисъл процесът да се базира "на определени исторически събития през 11, 12 или 13 век".

"Следователно, ако процесът трябва да ни направи надеждна страна за влизане в Европейския съюз, процесът трябва да бъде насочен към реформи и прилагане на стандарти. В Брюксел има разбиране за това, има подкрепа не само в нашия случай, но и в по-широк план. Остава ни чрез двустранни инициативи да се надяваме, че тези опити в съседна България ще завършат със солидно и стабилно редовно правителство, с което ще седнем да разговаряме, защото двустранните споразумения създават задължения и за двете страни", каза също министърът по европейските въпроси на РСМ.

Силяновска счита за обидно депутатите в РСМ да променят Конституцията пак и пак

Силяновска счита за обидно депутатите в РСМ да променят Конституцията пак и пак

За 30 години са направени 36 поправки в Основния закон на страната