Великобритания не привлича румънските работници, изправени пред планираните от властните ограничения на пазара, вместо това те предпочитат да отидат в Испания или Италия.

Това пише британският Гардиън в репортаж от северната ни съседка, озаглавен „Румънците към Великобритания: И без това не искаме дойдем в страната ви".

Най-напред бе полският водопроводчик, който породи страх във Великобритания, но след като вътрешният министър Джон Рийд оповести тази седмица за намеренията да бъдат поставени ограничения пред работниците от България и Румъния, нова заплаха без конкретно лице изкристализира в общественото съзнание - румънският строителен работник, коментира изданието.

Репортер на вестника съобщава, че работниците разполагат с недостатъчно средства за да могат да стигнат до Острова, но дори и да имаха тази възможност, те биха предпочели да отидат в страните, където вече се намират 50 на сто от общо 2.5 милиона емигранти - Италия и Испания.
Когато терористите взривиха влаковете в Мадрид в пиковите часове през 2004 година, втората страна с най-много загинали нейни граждани след Испания бе Румъния, констатира британското издание.

В крайна сметка, пише Гардиън, Румъния се определя като латино-балкански хибрид с ударение върху латинските корени, говори език, близък до италианския, а по радиото звучи испански поп.
Емигриралите работници научават бързо романските езици и много от тях инстинктивно се отправят към латинските страни с общности, които подкрепят новодошлите.

На 24 октомври политиката на отворени врати се затвори за България и Румъния, които трябва да се присъединят към ЕС през януари 2007 Година, пише на свой ред Economist.

Като отбелязва, че само 19 750 души ще бъдат допуснати единствено до два сектора - земеделието и хранително-вкусовата промишленост, изданието поставя въпроса доколко ефективен ще се окаже контролът на трудовия пазар.
Българи е румънци ще могат да пътуват във Великобритания, а правителството не може да ги спре да останат, ако работят като самонаети, коментира вестникът.

Според Economist данните след вълната на разширяване от 2004 година показват, че това може да се окаже голяма пукнатина в контрола.