Президентът Румен Радев подчерта значението на съхраняването и развитието на отбранителните способности на българската армия като първостепенен национален приоритет. Това заяви президентът Румен Радев по време на Националното тракийско поклонение пред Пантеона на загиналите тракийци в Маджарово, посветено на 110 години от разорението на тракийските българи.

"Нашите познания, нашата памет са жилави и емоционални, защото ние сме ги получили от разказите на нашите баби и дядовци. И това не е просто памет, това е нашата вяра, съвест, нашата кръвна връзка с предците ни и нашата идентичност. Днес това е и нашето убеждение, вяра и призив, че компромиси с нашата сигурност и с нашата способност да защитим дома си и децата си не трябва да допускаме", заяви президентът Румен Радев.

Президентът се въздържа от политически коментари, мотивирайки решението си с уважението към загиналите за свободата на Тракия. Той обърна вниманние, че е дълбоко лично свързан със съдбата на тракийските българи.

Преди това в своето обръщение президентът Румен Радев заяви, че погромът над тракийските българи е не само памет, а наша вяра, съвест, кръвна връзка с предците ни и наша идентичност, а днес е и нашето убеждение и призив, че не трябва да допускаме компромис с нашата сигурност и с нашата способност да защитим дома и децата си. Това заяви президентът Румен Радев по време на Националното тракийско поклонение пред Пантеона на загиналите тракийци в Маджарово, посветено на 110 години от разорението на тракийските българи.

Държавният глава изтъкна значението на Паметника-костница в Маджарово като едно от свещените места у нас, съхранили трагичния спомен за погрома над тракийските българи. "За хилядите зверски избити от свирепия башибозук, за невинните мъченици и безбройните разорени бежанци от Одринска и Беломорска Тракия", посочи още президентът и добави, че паметникът почита и малцината самоотвержени защитници, съумели да спасят живота и честта на хиляди жени, деца и старци. По думите му предците ни, запазили достойнството си, са успели да съхранят здравия тракийски корен, от който днес израстват нови всеотдайни поколения. "Днес те носят благородния завет на тракийци да не забравяме страшните уроци на миналото, но и да не търсим отмъщение", заяви Румен Радев.

"Ние, хората от този край, знаем за този трагичен епизод не от учебниците по история, а от нашите баби и дядовци", посочи президентът и добави, че това е и причината познанията и паметта за трагичните събития от 1913 г. да са живи и емоционални, защото тракийските българи са закърмени с песните за тях. Румен Радев изрази съжаление, че информацията в учебниците по темата става все по-малко, а описанието в тях все повече се отдалечава от обективността и истината.

Държавният глава приветства усилията за обновяването на Пантеона и облагороденото пространство около него, като изказа признателност към дарителите, тракийските дружества и местната власт. "Вие показвате на дело силата на градивното родолюбие и правите и невъзможното, за да може паметта и достойнството на нашите предци да бъдат уважени", заяви президентът. Старозагорският митрополит Киприан връчи на държавния глава орден "Св. Апостол Карп Първа степен", а президентът Радев посочи, че го приема с признателност, но и задължение българската история, дух и идентичност да продължат да бъдат отстоявани.

В рамките на своето посещение в Маджарово държавният глава разгледа тематична изложба, подготвена от Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт, посветена на 110-годишнината от разорението на тракийските българи и 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание.

Радев: Пациентите с редки болести да получат повече здравна грижа

Радев: Пациентите с редки болести да получат повече здравна грижа

Те дават пример и надежда на обществото, каза президентът