Ако се запази сегашното положение на партия "Величие", на която не ѝ достигат няколко гласа за влизане в 51 Народно събрание, то формацията има възможност чрез Конституционния съд да заяви своята рекламация и неприемане на изборния резултат. Пред News.bg международният изборен експерт Румяна Дечева посочи една от хипотезите какво ще направи Конституционният съд.
"Той (КС - б.р. ) ще нареди да се отворят бюлетините и ако по тях е пипано, ако нищо не може да се докаже и ако в тази секция не е работила и камерите за видеонаблюдение, той ще нареди да се преброи и да се покаже как е гласувано, но няма да промени резултата на партията. По-скоро онова, което ми се струва, че можем да направим като общество, е да се покаже нетърпимост към практиките, за които се плаща на хората, които не знаят за какво гласуват, на какви избори отиват, да формират бъдещето на страната ни", коментира Дечева.
Иначе Дечева обясни, че всички нарушения, които са наблюдавани през последните избори, са характерни и за отминалите преди три дни предсрочни парламентарни избори - няма нов тип изборни нарушения. Онова, което е различно в сравнение с предишните избори, е наглостта, с която пред очите на обществото се показваше как се пазаруват гласове, как се пазаруват граждани и как се пазарува общественото съзнание. МВР и прокуратурата, които преди изборите са обединени срещу купуването на гласове, имаха акции срещу купения вот, но за да бъдат успешни, те трябваше да бъдат много по-прозрачни, да бъде ясно дали граждани, кметове или кой подава сигналите за купуване на гласове, посочи Румяна Дечева.
Според нея обществото е трябвало да знае и срещу кого са били подадените сигнали за купуване на гласове, като от предсрочните избори е останало грозното впечатление, че никой не знае какво стана - нищо не се извади, за да се покаже кои са икономическите субекти, които стоят зад купуването на гласове.
Румяна Дечев даде пример, че за една от партиите, влизаща в 51 Народно събрание - за ДПС Ново начало на Делян Пеевски, има стотина избирателни секции, в които процентът на подадените гласове са били, както навремето за "Отечествен фронт" (ОФ) като единствената управляваща партия. В момента, в който за едно политическо обединение са подадени над 85% от гласовете, то вече има много сериозни съмнения за самата партия или коалиция, посочи тя.
И продължи с примерите - когато в съседни секции, в които има сериозна промяна в начина на гласуване и в която са гласували 90% за една партия, а в друга секция за друга партия, няма как да се допусне, че може да има толкова голяма промяна. Отделно за това няма дейност нито на МВР, нито на прокуратурата. След тези грозни явления и в деня на изборите, когато хора казваха, че отиват да гласуват, но не знаят за какво гласуват и за коя партия гласуват - този вид нарушения са притеснителни, открои Румяна Дечева.
Според нея най-лошата практика е в последната седмица да се подмени състава на Секционните избирателни комисии (СИК). Това са неща, които не са нови, не са за първи път, но всичко това отвращава от участие в изборния процес, което не знам дали е търсенето в действията, но категорично не допринася за доверието в институциите, нито в политическата система, нито в изборните резултати, посочи Дечева.
Според нея МВР може да направи две неща в борбата срещу купения и контролиран вот - да се направи преглед на сигналите, които са потънали, за да се види какво медиите показват от последните местни избори и да се направи проверка и да се отчете пред обществото кои са поръчителите, кой стои зад организацията за купуване на гласове. Едва тогава гражданите ще имат по-голямо желание да участват в изборите, смята Дечева.
shtimpo
на 31.10.2024 в 11:22:13 #1“Има проблем и някой трябва да го реши” - рече експертът