Само за една година Сухопътните войски бяха напълно оборудвани с дронове от най-различен тип, съобразени с тактическите задачи, които трябва да изпълняват в условията на съвременната война, където безпилотните системи са основно средство за разузнаване, целеуказване, управление на подразделенията и не на последно място - мощно средство за поразяване на противника.

Това разказва БНТ.

Дроновете вече са част от щатното въоръжение на всички нива - от най-малките формирования като отделение, взвод и рота, до големите - като батальон и бригада.

"Безпилотната система е "Акула". Разпереността на крилете е 2,6 метра, максималната височина на полет е 5000 метра. Теглото е 8 кг.

Системата разполага с жироскопични камери, като управлението на самата система става с наземно-контролна станция. Излита като хеликоптер и лети като самолет. Разполагаме както с дневна, така и с термовизионна камера, която притежава изключително добри качества в тъмната част на денонощието. Те са жироскопични и изпълняват задачи в тъмната част на денонощието, като откриване на различни топли обекти", обясни старши сержант Димитър Митев.

В същото време диверсионно-разузнавателна група е заела позиция в изоставена вила в тила на 2-ра бригада. Изпратен е малък разузнавателен дрон в сградата за локализиране на броя на противника и неговото разположение.

След получаване на пълната тактическа картина се взема решение за проникване от две нива и обезвреждане на врага.

Най-новата придобивка на пехотата е мощният разузнавателен дрон "Скан Игъл". Неговата цел е да наблюдава цялото бойно поле, да следи за действията на по-малките разузнавателни дронове, движението на противника, като отчита огневия му потенциал.

"Максималната скорост на дрона е 145 км/ч. Таванът на полета е 5950 метра. Тя се използва за добиване на информация от бойното поле в реално време, която да стигне до командирите навреме. Осигурява разузнаване в зоната за отговорност на командирите, за да може до тях да достигне навременно информацията, която да им послужи за взимането на решения", обясни старши лейтенант Димитър Гинчев.

"Скан Игъл" подава цялата информация за хода на операцията по обезвреждане на диверсионната група в командния център, който - заради масовото прилагане на дронове -повече изглежда като телевизионно студио, отколкото като класически военен обект. "Това е центърът за опериране на дроновете и тук постъпва цялата разузнавателна информация."

Според командира на 31-ви батальон безпилотните апарати пренаписаха тактиката на съвременния войскови бой.

Следващата стъпка пред Сухопътните войски е да се сдобият с ударни дронове, които в съвременния бой успешно заместват скъпите бойни системи като стволна артилерия, ракетни войски и дори самолети-бомбардировачи.

МО: Няма тема F-16 в българската армия

МО: Няма тема F-16 в българската армия

Започва градивното начало на въоръжените сили

"Ударни дронове до 15 км, до 35 - 40 км и дронове камикадзета за разстояние от 70 до 100 км. Те ще бъдат за различните тактически нива. Като говорим за ударни дронове, тук не става въпрос за дрон бомба, а за система - ударен дрон, дрон за наблюдение и разузнаване, плюс дрон комуникатор. Става въпрос за цяла система", каза бригаден генерал Мирослав Костадинов - командир на 2-ра Тунджанска механизирана бригада.

Сухопътните войски имат готовност - при финансиране - до края на годината да започнат да придобиват ударни дронове.