саддамСАЩ ще настояват пред Съвета за сигурност на ООН да бъдат вдигнати ограниченията за износ на ядрени технологии за Ирак, въпреки че страната не е ратифицирала споразумение за провеждане на атомни инспекции, предаде „Ройтерс".

В рамките на заседание, председателствано от американския вицепрезидент Джо Байдън, съветът ще приеме и резолюции, които прекратяват скандалната програма „Петрол срещу храни" и удължават с още 6 месеца неприкосновеността на Ирак от искове, свързани с нахлуването в Кувейт през 1990г.

Багдад ще продължи да предоставя 5% от петролните си приходи като репарации, въпреки исканията на иракски представители за предоговаряне на условията. Страната все още дължи близо 22 млрд. долара на Кувейт, посочи западен дипломат.

След войната в Персийския залив ООН забрани износа за Ирак на химикали и ядрени технологии, които биха могли да се използват за разработването на атомни, химически и биологически оръжия.

Американският посланик в ООН Сюзън Райс обясни мотивите на страната си в писмо до генералния секретар Бан Ки-мун. В него тя посочва, че Ирак е сред държавите, основали ООН и през последните месеци страната е постигнала много голям прогрес. Според Райс, свалянето на санкциите ще позволи на Багдад „да работи по своя цивилна ядрена програма".

През февруари Съветът за сигурност излезе с решение, че ще вдигне санкциите след като Ирак ратифицира някои международни споразумения, в това число и т.нар „допълнителен протокол" - споразумение с Международната агенция за атомна енергия за провеждане на инспекции.

Той последва разкритията на МААЕ от 1991г. за това, че Ирак работи по създаването на атомна бомба.

Страната подписа протокола, който беше внесен в парламента за ратификация и пое ангажимент да допусне инспектори в страната още преди влизането му в сила. Освен това, Ирак официално обеща никога да не работи по ядрени, химически и биологически оръжия.

Парламентът в Багдад до този момент не е ратифицирал протокола въпреки обещанията на официални представители, че това ще стане възможно най-скоро. Очаква се падането на санкциите да бъде обвързано с доклад за напредъка по гласуването на документа, който ще трябва да бъде представен от Ирак в срок от 12 месеца.

Другото решение, което САЩ ще опитат да прокарат докато председателстват Съвета за сигурност през декември, е за официално приключване на програмата „Петрол срещу храни". Тя се провеждаше активно между 1996г. и 2003г. и позволяваше на Багдад да търгува своя нефт за хуманитарна помощ. В последствие стана ясно, че чрез програмата са били осъществявани голям брой измами.

Припомняме, скандалът стигна дори до България. Това стана през 2004г., когато в иракски вестник се появи името на БСП, посочена сред организациите, давали подкупи на режима на Саддам Хюсеин, за да участват в сделките с петрол.

По време на активното провеждане на програмата партията беше оглавявана от настоящия президент Георги Първанов. Той и приемникът му Сергей Станишев отрекоха обвиненията и определиха публикацията като „компромат срещу България".