През 2022 година САЩ са предложили да платят на България до 200 млн. долара, с които да закупим нови оръжия. Условието е било да предадем стари съветски такива на Украйна, включително и ракети С-300. Управлявалият тогава служебен кабинет на Гълъб Донев нито отказал сделката, нито я поискал.

Това съобщава "24 часа", като цитира получени отговори на Министерството на отбраната. От МО твърдят, че България не е отказала помощта засега, но не са постигнати договорености с американците. Разговори са водени и с други 10 държави, партньорски за България в НАТО и Европейския съюз (ЕС) - Канада, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Испания, Норвегия, Нидерландия, Дания и Белгия.

"Целта беше да се потърсят възможности за придобиване, предоставяне или разполагане на заместващи или усилващи отбранителните способности по условията на т.нар. кръгови сделки в замяна на предоставени на Украйна такива. В резултат на тези разговори бяха получени ограничен брой възможности, но техният капацитет се изчерпа бързо поради изключителната динамика на процесите и натрупаното закъснение от наша страна предвид тежките административно-правни процедури за вземане на решение", пишат от министерството.

Средствата на САЩ са били предвидени по програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране (Foreign Military Financing - FMF). Те се отпускат като грантове на съюзници от Източния фланг на НАТО, за да се стимулират и компенсират дарения на военно оборудване за Украйна.

България изнасяла индиректно оръжия за Украйна още преди началото на войната

България изнасяла индиректно оръжия за Украйна още преди началото на войната

Това показва разследване на EURACTIV

На 8 септември 2022 г. САЩ обявиха военно финансиране за България и 16 държави в региона за около 1 млрд. долара по FMF. На 7 октомври 2022 г. пък американското посолство в София съобщи, че Конгресът на САЩ е одобрил близо 40 млн. долара за България. Те трябваше да компенсират ценна хуманитарна помощ за Украйна от страна на България и за подпомагане формирането на многонационалната бойна група на НАТО на наша територия.

През декември 2022 г. у нас пристигна делегация от САЩ, за да убеди правителството да участва като изпрати съветско военно оборудване на Украйна. Тогава според неофициални съобщения американците са предлагали модерните ПВО системи NASAMS на България, ако дадем нашите ракетни комплекси С-300 на Киев.

Припомня се, че както президентът Румен Радев, така и служебният военен министър Димитър Стоянов публично бяха против България да даде ракети на Украйна. Сред аргументите им бе, че това ще отслаби способностите на Българската армия, а и възможностите за реализация на т.нар. триъгълни сделки за заместващо въоръжение са приключили в средата на 2022 г., когато на власт бе кабинетът на Кирил Петков, а коалиционните му партньори от БСП блокираха решението на парламента за предоставяне на военна помощ на Украйна.

Корнелия Нинова иска хората, изнасяли тайно оръжие за Украйна "да понесат отговорност"

Корнелия Нинова иска хората, изнасяли тайно оръжие за Украйна "да понесат отговорност"

Лидерът на БСП остава на своята позиция

Последно на 6 януари 2023 г. САЩ обявиха официално нова военна помощ в рамките на програмата FMF за над 682 млн. долара. Вероятно от тези пари е предлагано и на България.