Служебното правителство избра нов състав на Комисията за защита на потребителите (КЗП). Досегашният председател и двамата членове на държавния орган са освободени, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).
В Инспектората на Министерството на икономиката и индустрията (МИИ) са постъпили 132 сигнала срещу дейността на досегашното ръководство на КЗП. Проверки установяват, че повечето твърдения в сигналите са верни. Нарушенията най-често касаят неспазване на срокове, посочени в Закона за защита на потребителите, и неизвършване на проверка по всички проблеми и въпроси повдигнати от потребителите в подадените от тях жалби. Освен това подаването на жалби и сигнали от потребители било възпрепятствано от системно неработещата електронна система. Засечени са и нарушения при осигуряване на кадровата обезпеченост на КЗП, включително назначаване на служители и прекратяване на служебни и трудови правоотношения в нарушение на трудовото законодателство. Открити са и неправомерно сключени граждански договори, които представляват скрити трудови договори. Констатирано е и забавяне на изпълнението на дейности по приключване на административнонаказателно производство с произнасяне на административнонаказващия орган и допуснати процесуални нарушения при осъществяване на производствата. Установена е и липса на регламентация с вътрешни правила на осъществяването на контрола за нелоялни търговски практики.
От МС изтъкват, че всичко това компрометира КЗП като орган, упражняващ контрол в защита на потребителите.
Новите членове на Комисията за защита на потребителите са Александър Колячев и Цветислава Лакова. Председател става Мария Филипова.
Тя е магистър по "Право" от Университета за национално и световно стопанство (УНСС) със следдипломни квалификации и специализации в областта на банковото дело и финансите. Има над 10-годишен опит в правната сфера. Работила е в Министерство на правосъдието и в дирекция "Правна" на Министерство на финансите, в Агенцияата по вписванията и Агенцията за приватизация и следправатизационен контрол. Била е и зам.-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" и председател на Държавна комисия по хазарта.
Вчера в рамките на извънредното заседание на парламента, изненадващо депутатите гласуваха нейната оставка, мотивирана с лични причини.
Цветислава Лакова е юрист с опит в търговското право, правото на индустриалната собственост, защитата на авторски и сродни права и граждански процес.
Александър Колячев е икономист. Има повече от 10-годишен опит в пазарните проучвания, пазарното поведение на субектите, сливания и придобивания, секторни анализи и антитръстови случаи, както в конкурентни, така и в регулирани икономически сектори.