Сканираните протоколи от предсрочните парламентарни избори на 27 октомври ще бъдат подпечатани с електронен печат, за да се избегнат манипулации на резултатите от гласуването. Това обяви на брифинг изпълнителният директор на "Информационно обслужване" АД Ивайло Филипов, цитиран от БТА.

Националният системен интегратор на държавната администрация представи днес в Централната избирателна комисия (ЦИК) програмата за компютърна обработка на резултатите вота.

Печатът се полага дигитално върху протоколите и няма да бъде видим, но при отварянето им със съответната програма тя показва, че са дигитално подпечатани, като може да се види от кого е издаден печатът и дали документът е законосъобразен.

ЦИК сключва договор с "Информационно обслужване" за компютърни конфигурации

ЦИК сключва договор с "Информационно обслужване" за компютърни конфигурации

Цената е в размер на 5200 лв.

По думите на Филипов написаното в Изборния кодекс (ИК) дава гаранция на избирателите, че гласът им няма да бъде подменен.

За обезпечаването на видеонаблюдението по време на обработката на данните от изборите той заяви, че са осигурени допълнително над 100 устройства и повече от 300 зарядни. Освен това самите устройства за видеонаблюдениеще сигнализират, ако батерията пада или са поставено неправилно. При падане на батерията падне до определен процент, устройството започва да говори и напомня на членовете на секционната избирателна комисия (СИК) да го включат в захранващия кабел, за да може да продължи да излъчва. Ивайло Филипов каза още, че нараства броят на секционните комисии, които излъчват в реално време. "Имаме около 300 секции, по-малко от 2%, които по обясними причини като труднодостъпни региони не излъчват", уточни той.

Филипов заяви, че всеки изборен протокол, който е сканиран и е записан в съответния формат, може да бъде свален на компютър и да бъде обработен с определени софтуерни средства, за да бъде подведена обществеността. "За тази цел заедно с ЦИК разгледахме вариант как сканираните образци на секционните протоколи и протоколите от Районната избирателна комисия (РИК) да бъдат дигитално подпечатани, така че да направим още едно ниво на увереност в гражданите, че държавата, в лицето на ЦИК, си върши работата" обясни той.

53-ма експерти проверяват с ЦИК на машините за гласуване преди вота

53-ма експерти проверяват с ЦИК на машините за гласуване преди вота

Очаква се да бъдат проверени близо една трета от устройствата за гласуване

Според директора на "Информационно обслужване" от много години ИК гарантира, че данните, постъпващи в компютърните центрове на системния интегратор на държавната администрация вече са публични. "Изборният кодекс дава възможност на членовете на СИК, които са представители на политически партии, застъпници, наблюдатели, включително и на гражданите, копие на тези протоколи да бъде сложено на входа на секционната комисия. Тоест всички данни от дадена секционна комисия са вече публични преди да дойдат при нас," обясни той.

Ивайло Филипов се надява обработката на данните от гласуването да приключи до 30 октомври.

Министър Мундров: 9600 машини за гласуване са с изтекла гаранция, но не са развалени

Министър Мундров: 9600 машини за гласуване са с изтекла гаранция, но не са развалени

Сигурността на изборите остава основен приоритет за Министерството на електронното управление,

"Смятаме, че с електронния печат, който е издаден за всяка РИК - до 32 с вота зад граница, всеки протокол ще бъде подпечатан", отбеляза той. По думите на Филипов това е още едно ниво на сигурност, в случай, че някой реши да модифицира протоколите и да ги показва публично. "Оригиналният протокол, с печата за дадения РИК ще седи на сайта на дадената РИК", обясни той.

"Поставил съм сериозна цел всички да работим без грешка на ниво РИК и съответно протоколите, които идват от секциите в чужбина, когато се обработват в ЦИК, да се намали значително времето за анализа на съответствие", посочи още изпълнителният директор на "Информационно обслужване".