Легендата на българската лека атлетика Стефка Костадинова обяви, че напуска поста си начело на Български олимпийски комитет (БОК), за да се включи в предстоящите парламентарни избори като кандидат за народен представител от Движение за права и свободи (ДПС). Тя ще води листата на ДПС за изборите в Пловдив-град.

В официално съобщение до медиите Костадинова заяви, че след повече от две десетилетия начело на олимпийската централа е взела решение да поеме по нов път, чрез който да продължи да работи за развитието на българския спорт и за бъдещето на младите хора.

"Повече от 20 години бях начело на Българския олимпийски комитет. За това време заедно с много съмишленици работихме с отдаденост, за да може България да се гордее с успехите си на олимпийската сцена", посочва тя. По думите ѝ най-голямата награда през тези години са били моментите, когато български спортисти са издигали националния флаг и са чували химна на страната от олимпийския подиум.

Костадинова подчертава, че винаги е поставяла интересите на спорта над личните си амбиции и не е търсила друго признание освен успехите на българските състезатели.

Според нея развитието на спорта и създаването на условия за младите хора изискват силна политическа воля и последователни държавни политики. Именно това е една от причините да приеме предложението да се включи в политическия живот.

"Олимпийските медали и световните рекорди са ценни, но още по-важно е младото поколение да расте здраво и да има условия за спорт. За това са необходими решения, които се вземат на политическо ниво", заявява тя.

Поради участието си в изборите Костадинова обяви, че ще предприеме необходимите действия за прекратяване на правомощията си като председател на БОК съгласно устава на организацията и действащото законодателство.

В изявлението си тя призова съществуващите спорове около ръководството на олимпийския комитет да бъдат решени по начин, който да запази авторитета на организацията и да гарантира, че тя ще продължи да бъде обединяващ символ на българския спорт и достойна част от световното олимпийско движение.

30-те имена, които водят листите на Радев и "Прогресивна България"

30-те имена, които водят листите на Радев и "Прогресивна България"

Румен Радев оглавява листите във 2 МИР Бургас и 25 МИР София