Когато руските военни се намесиха, режимът в Сирия беше в тежко положение - те спряха бунтовническото настъпление и помогнаха на Асад да отвоюва редица райони, особено около Алепо.

Това заяви пред БНР анализаторът от университета в Единбург Тома Пиери. 

Той допълни, че руската намеса се е  отразила негативно не само за опозицията, но и на цивилното население. Бомбардировките са увеличили съществено броя на мирните жертви, прокудили десетки хиляди хора от домовете им.

По думите му, на дипломатическо равнище интервенцията е засилила позициите на Русия и сирийския режим.

„Даже след частичното изтегляне на руските сили, Асад е в много по-добра позиция, за да отхвърли плановете на бунтовниците и Запада за политически преход в Сирия.“ – уточнява анализаторът.

Според него позициите на „Ислямска държава“ не са се променили значително след включването на Русия в бойните действия:

„В борбата с режима „Ислямска държава“ загуби няколко села край Алепо. Кюрдите ѝ отнеха значителни територии, но това не стана заради руската намеса, а с помощта на американците. Ако „Ислямска държава“ все пак е отслабена напоследък, то руският принос за това бе доста ограничен.” – коментира Пиери.

„Пораженията не промениха съотношението на силите сред самите бунтовници. Всички те претърпяха загуби, но не бяха унищожени. Турция се опитва да обедини основните групировки като разчита на три от тях: „Ахрар ал Шам“, които са салафити, но не джихадисти като „Ислямска държава“, базираната край Дамаск „Джаиш ал Ислам“ и „Фейлак ал Шам“, която е близка на Мюсюлманското братство - по-умерена форма на ислямизъм. Това са основните „неджихадисти“, те нямат амбиции извън Сирия. От друга страна е Фронтът ан Нусра - сирийският клон на „Ал Кайда“, който остава много силен.” – каза още той.

Експертът не вижда готовност някоя от тези групировки да допусне заместване на идеята за политически преход с учредяване на правителство на националното единство.

По думите му, министрите в Сирия нямат никаква действителна власт, така че включването на опозиционери в правителството няма да промени нищо. Това би било провал за бунтовниците и не виждам как те ще го приемат.

Според Пиери частичното изтегляне на руските въоръжени сили е сигнал към режима на Асад да замрази фронтовата линия.