По думите на бившия вътрешен министър Румен Петков, твърдението на председателя на парламентарната вътрешна комисия, че за СРС-та в периода от 1 януари 2006 г. до 31 декември 2007 г. са изразходвани над 94 млн. лв., е грубо, манипулативно и крайно невярно.

„В тези 94 милиона влизат фонд „работна заплата на служителите" - това са най-малко 35 млн. лв., които по никакъв начин не могат да бъдат прикачени към подслушвания," посочи Петков.

Той добави, че във въпросните 94 млн. лв. влиза и закупената нова техника и поясни, че това са автомобили и специална техника за ДОИ, ДОТИ, ДЗСВ (Дирекцията защита на свръзките).

В сумата влизат и консумативите - разходи за вода, ток, телефони, ремонт на сгради и съоръжения., отбеляза още Петков.
В тези 94 млн. лв. са и командировъчните на служителите, и разходите за монтирането на подслушвателни устройства, чистачката също е част от процеса и тези 94 млн. лв., добави Петков.

„Около 60% от средствата нямат нищо общо с подслушването," категоричен е Румен Петков.

Според Атанас Атанасов от ДСБ информацията за парите, използвани за СРС-та е извлечена от бюджета на МВР.
„90% от тези пари са за заплати на служителите, които работят в тези служби," каза Атанасов.

Той коментира, че според него става въпрос за спекулативно подадена информация и каза, че това е удар под кръста от страна на Миков по отношение на Румен Петков.
Тихата битка, която изглежда тиха, но явно е много ожесточена между различните крила в БСП, по думите на Атанасов, рефлектира върху дейността на МВР.

„До края на мандата не можем да очакваме МВР да бъде изправено срещу престъпността, защото явно то ще бъде използвано като инструмент за разчистване на вътрешнопартийни сметки в БСП," добави още бившият шеф на контраразузнаването.

Парите са твърде много, отнесени към успеваемостта, категоричен е председателят на парламентарната вътрешна комисия Минчо Спасов. „Всички виждаме, че борбата с престъпността - с организираната престъпност, тежката престъпност, спрямо която се прилагат СРС-та, не е ефективна, следователно парите са много за резултата," заяви Спасов.

Минчо Спасов каза по въпроса дали подадената информация от вътрешния министър Михаил Миков уличава предшественика му, че не смята, че материалът, който е получил, има някакви данни за злоупотреби от страна на Румен Петков.

Минчо Спасов каза още, че е разговарял с по-предишния вътрешен министър Георги Петканов, който му е казал, че е полагал усилия за ограничаване на използването на СРС-та. За това как да се затегне контрола върху използването на СРС-та Минчо Спасов каза, че е направил конкретни предложения.

Единият от начините е остойностяване на СРС-тата, което ще разреши на всяко ведомство-поръчител на СРС-та да ги планира в бюджета си и да не го надхвърля, уточни Спасов. Втория начин е, добави той - да се направи анализ за ефективността на СРС-тата - какъв процент от тях влизат в съда и служат за осъждане на престъпници, защото цифра от порядъка на 26% е много ниска.

Йордан Бакалов от ОДС също заяви, че въпросната сума, използвана за Специални разузнавателни средства, е прекалено голяма. Естествено, че са много пари. Тези пари са малко над 10% от бюджета на МВР, посочи той и подчерта, че няма ефект от изразходването им.

Според Бакалов вътрешната комисия на парламента трябва да провери защо са използвани тези СРС-та, да види колко от тях са използвани пряко за националната сигурност и колко са използвани за други цели.