Регионализмът е най-важният фактор, довел България до сегашното трагично състояние. Това заявиха учредителите на новия Граждански алианс за регионална справедливост на пресконференция в БТА.
Страната ни е катастрофирала демографски, икономически, политически, в здравеопазването, социалните дейности, образованието и морала, обединиха се проф. Владимир Чуков - председател на Сдружение „Регион", доц. Марин Русев от Българското геополитическо дружество, Искрен Веселинов - председател на Центъра за демографска политика и други представители на трите организации, които формират Алианса.
Те припомниха редица от най-черните статистики и негативни показатели, в които попада страната ни - смъртност, отрицателен прираст, болести, престъпност, корупция, изтичане на мозъци и тн.
„Регионализмът е основната причина за всичко това. Той представлява укорима егоистична пристрастеност към интересите на един регион за сметка на състоянието и развитието на други региони в страната", категоричен бе проф. Петър Иванов от Сдружение „Амикус".
Регионалното неравенство и хиперцентрализмът на столицата София прокуждат останалото българско население от местоживеенето му, карат го да се пресели в София или да емигрира извън страната.
Според Гражданския алианс е абсолютно недопустим фактът, че за столицата са предвидени проекти за усвояване на европейския и български държавни пари в общ размер 2.5 мрлд. лв, при положение, че 32 малки български градове ще почуват по-малко от една четвърт от тази сума или 600 млн. лева, средно по 20 млн. лв.
Средствата от ЕС за Южна България, където е и София и тези за Северна България са 6.7 мрлд. срещу 2.5 мрлд. От Алианса ще се борят за регионална справедливост и считат, че целите на всяка патриотична организация у нас трябва да бъдат преодоляване на демографската катастрофа, икономическата криза и проблемите в здравеопазването, образованието и пенсионното осигуряване.
Постигането на тези цели може да стане само при рязко, смело и ефективно противодействие от страна на цялото българско общество, включително софиянци, срещу „гибелния регионализъм, който е на път да погуби България във всяко едно отношение", категорични бяха от Алианса.
Те се позовават и на чл. 174 от Договора за функциониране на Европейския съюз, който гласи, че „съюзът има за цел намаляването на неравенството между нивата на развитие на различните региони".
Гражданският алианс посочва 12 точки, по които може да се осигури действителна и истинска регионална справедливост. Сред тях са предложения областните управители да се избират от народа чрез избори, а не да бъдат назначавани от правителството. Да се децентрализира и да се създаде второ ниво на самоуправление на базата на шестте планови региона, които да бъдат максимално независими и да имат директна връзка с Брюксел, без участието на София.
Алиансът иска делегиране на повече правомощия на регионите за сметка на изпълнителната власт, въвеждане на принципа на субсидираност, разпределението на инвестициите от бюджета да бъде осъществявано по по-справедлив начин, да се изградят граждански регулаторни органи, деконцентрация на държавни ведомства от София към регионите, планомерно привличане на население с български произход от други страни в районите с най-критични демографски тенденции и други.
Power-a
на 16.09.2013 в 00:11:38 #6ъ-ъ
на 15.09.2013 в 23:36:20 #5отколешен разговор между софиянци: -ти от кое село си? -е па и ти, я сам от софето.
tupalkata
на 15.09.2013 в 23:31:16 #4Централизацията се засили най-вече през управлението на Бойко Борисов,който разпределяше всички проекти и инвеститорски начинания към София
none
на 15.09.2013 в 22:34:57 #3Българин, жив съветски мужик си ти, ама карай. Та кое на гърците им е по-зле викаш? Заплатите са им по-високи, това поне е сигурно. Същото така, политиците им имат поне малко срам. Колко гърци бачкатори има в България и колко български в Гърция? Отговора на този въпрос ще ни покаже къде е по-добре. А другото са заучени положения с които ви е захранил политкомисара. Сравни Южна и Северна Корея
или Куба 
Юлиан-3
на 15.09.2013 в 21:38:43 #2когато е да одат на митинг, сичкото софиянци са демократи.....през останалото време здравите им селски ръце силно стискат съвецката система,направила София столица-вампир....

Legalen
на 15.09.2013 в 19:14:17 #1Цитат: "От там напомнят редица мрачни статистки, според които България е на първо място в света по намаляване и изчезване на населението, на първо място в Европа по смъртност, на 229-то място от 232 държави в света по раждаемост, на първо място в света по самоубийства, включително детски самоубийства. Екзистенциалният за нацията проблем за демографската катастрофа въобще не е обект на интерес на властващите, посочват от ЦДП".