Искам да поздравя новоизбраните президент и вицепрезидент - Росен Плевнелиев и Маргарита Попова. Също така поздравявам и основните опоненти - г-н Калфин и г-жа Кунева.

Това каза посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик в ефира на БНТ.

Той коментира проведените у нас президентски и местни избори. Във връзка с купуването на гласове американският посланик посочи, че трябва да има разследване.
„Трябва да има наказани. В България Централната избирателна комисия ще трябва внимателно да разгледа как са преминали тези избори, а и парламентът също, за да няма повече проблеми за в бъдеще", подчерта Уорлик.

Вече е дошъл моментът да се мисли с поглед напред - президентът и премиерът имат възможност да реализират редица промени, гражданите дават тази възможност, посочи посланикът на САЩ.

„Премиерът и правителството трябва да поемат здраво юздите и да предприемат правилните крачки в полза на българските граждани. Всички искат прогрес", подчерта американският посланик. „Меденият месец свърши", добави той.

Никакви извинения повече не може да има за правителството, две години те вече са на власт, категоричен бе дипломатът.

„От страна на САЩ ние ще подкрепим това правителство в името на българските граждани по всякакъв начин, по който е възможно", каза още той.

„Трябва обаче и опозицията да бъде конструктивна", поясни Уорлик и добави, че социалистите трябва да работят съвместно с правителството, в името на гражданите.
Лесно е да се критикува правителството, каза американският посланик и отправи предизвикателства към новоизбраният президент и към опозицията в лицето на БСП.

„Предизвикателството, което отправям към г-н Плевнелиев е - къде са вашите идеи, питам аз, реформите трябва да се случват, трябва да се поема отговорност", заяви посланикът на САЩ.

За БСП той припомни: "Социалистите също казват, че са ангажирани с реформа в съдебната система, нека отправим предизвикателство и към тях".

На въпрос защо в Америка не се купуват гласове, Уорлик поясни, че такива нередности по време на избори се случват във всички държави, въпросът е не дали се случват, а какво се случва след това. Ако има в България хора, които са купували гласове, те трябва да бъдат изправени пред съда. И в моята държава има нередности. Важно е съответното правителството как ще се справи с това и кога, категоричен е дипломатът.
„Бедни и необразовани хора продават своя вот, защото знаят, че няма да бъдат наказани и заради това трябва да има система тези, които купуват гласовете на хората, да бъдат наказани наистина", заяви американският посланик. „Отговорност на всеки един гражданин е да има честни избори", подчерта той.

Попитан за това кой ще замести новоизбраният вицепрезидент Маргарита Попова на поста правосъден министър, Уорлик посочи, че не е толкова важно името на министъра на правосъдието, а какво ще направи - дали има визия, дали ще работи в сътрудничество с всички членове на парламента, със съдебната система.

Джеймс Уорлик коментира и случая в Катуница. По думите му Цар Киро има акумулирано неимоверно богатство, което трябва да принадлежи на българските граждани. Според американският посланик у нас трябва да има методи за да може да бъде запорирано такова незаконно акумулирано богатство.
„Никой в страната не трябва да бъде недосегаем. Това е едно от предизвикателството пред настоящото правителство", посочи още той.

Преобладаващата част от съдиите, прокурорите и полицаите са добри хора, малкото нечестни трябва да бъдат изведени от системата. Аз високо уважавам съдиите, прокурорите и полицаите в България. Не искам да критикувам тях като професия, поясни посланикът на САЩ у нас.

На въпрос дали е възможно САЩ да преразгледат решението си за ЮНЕСКО, тъй като  преустановиха плащането на вноската си в организацията, когато ЮНЕСКО даде членство на Палестина, Уорлик посочи, че САЩ искат да видят подобрение на преговорите за постигане на мир в Близкия изток. Той поясни, че има такъв закон - ако влезе Палестина в ЮНЕСКО, САЩ да прекратят вноските си. „Това законодателство може да бъде променено, но ще видим дали ще стане", посочи още посланикът.

Фискалната дисциплина е нещо изкючително важно. Държавите, които са харчили отвъд своите възможности сега се налага да платят затова. България е в силна позиция, защото се води строга фискална политика - да се запази курса и да се реализират целите", отбеляза дипломатът.

Той очерта още едно предизвикателство пред сегашното правителство - създаването на работни места.
„Една от трудностите е да се стимулира икономиката, за да има растеж", почни посланикът.

Аз от своя страна се надявам да има повече инвестиции и повече американски инвестиции. Миналата година Америка бе инвеститор номер едно и се надявам и тази година да е така, каза в заключение Джеймс Уорлик.