Ние, от "Изправи се, България", призоваваме служебното правителство да започне преговори с "Газпром", но да постави три условия. Това каза лидерът на партията Мая Манолова пред БНТ. От ИБГ разпространиха съобщение за изказването й.

Първото условие на партията е категоричен отказ на "Газпром" да ни предявява претенции за неустойки. Второто е доставките, които страната ни няма да може да вземе по клаузата "вземи, или плати" до изтичането на договора в края на годината, да бъдат разсрочени за зимните месеци. Третото условие на "Изправи се, България" е да бъде предоговорена цената за доставките на газ, която по думите на Манолова е оскъпена още от бившия премиер Бойко Борисов и енергийния му министър Теменужка Петкова.

Според Мая Манолова има сериозна опасност да платим огромна неустойка, заради неспазване на договора с "Газпром".

"Виждаме сериозен обрат в поведението на геополитическите ни тигри, като Асен Василев с изказването му през последните дни. Не изключвам и останалите партии от Четворната коалиция, заедно с партията на Нинова. Тя си затвори очите при прекратяването на доставките от "Газпром". Няколко месеца по-късно, когато не са във властта запяха друга песен. Дадоха си сметка, че България я чака тежка зима при несигурни и супер скъпи доставки на газ, а домакинствата ще загубят доходи, спестявания и работа. Загуби ще претърпят и фирмите. Ние имаме ясна позиция как да се реши кризата с газа, завещана ни от Четворната коалиция", коментира тя.

Разговори с "Газпром" - най-рано следващата седмица и ако е нужно

Разговори с "Газпром" - най-рано следващата седмица и ако е нужно

Енергийният министър очаква първо да стане ясно какви количества втечнен газ ще ни бъдат доставени

Манолова каза още, че е напълно възможно "Булгаргаз" да се превърне в КТБ". "Дружеството е докарано дотам, че следващото му ръководство може да изгаси лампите", посочи тя.

Лидерът на "Изправи се, България" се обяви и за компенсации за българските граждани заради високите енергийни сметки. Тя се обоснова с данни от европейско изследване от 2016 година, според които енергийно бедните у нас са били 30%, а сега по думите й те са над 60%. "Европейската дефиниция за енергийна бедност е, когато човек дава над 10% за енергия, обясни Мая Манолова".

800 млн. лв. за „Булгаргаз“ – въпросът е от къде?

800 млн. лв. за „Булгаргаз“ – въпросът е от къде?

Временно се решава ликвидния му проблем