Правителството одобри на заседанието си днес позиция на България по дело С-165/23 пред Съда на Европейския съюз (ЕС). То е образувано по искане на Европейската комисия (ЕК) за това, че страната ни не е изпълнила задълженията си по част от разпоредбите от Регламент (ЕС) №1143/2014 за предотвратяването и управлението на въвеждането и разпространението на инвазивни чужди видове, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
От МС обясняват, че инвазивните чужди видове са растения и животни, които в резултат на човешка намеса са въведени случайно или умишлено в естествена среда, където обикновено не се срещат. Това има сериозни негативни последици за новата им среда. Те са една от петте основни причини за загуба на биологично разнообразие в Европа и света. Справянето с тях е важен аспект от целта на ЕС да спре загубата на биологично разнообразие, формулирана в Европейската зелена сделка и Европейската стратегия за биологично разнообразие до 2030 г.
ЕК твърди, че България не е изпълнила задължението си да създаде система за наблюдение на инвазивните чужди видове, засягащи ЕС. Страната ни пък обяснява, че с надграждането на съществуващата Национална система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие е осигурено прилагането на това изискване.
Във връзка с обвиненията, че България не е изготвила планове за действие за пътищата за навлизане на инвазивните чужди видове, страната ни отговаря, че с предприетите мерки и извършените научни и административни дейности не само са постигнати конкретни резултати, но и в значителна степен са изпълнени ангажиментите на страната за предотвратяване на навлизането на територията ни на инвазивни видове. В позицията се привеждат аргументи и примери в подкрепа в тази насока. Представя се и напредъкът по разработването на планове за пътищата на въвеждане и разпространяване на инвазивни чужди видове в България. Плановете са в процес на финализиране и предстои да бъдат публикувани за обществено обсъждане.
В одобрената от кабинета позиция изрично се посочва, че и към момента страната ни изпълнява заложените цели в Регламент (ЕС) № 1143/2014 за предотвратяване, намаляване и смекчаване на неблагоприятното въздействие върху биологичното разнообразие, причинено от навлизането и разпространението на инвазивни чужди видове на територията на ЕС.