Трима артисти от ФА "Пирин", били в определени моменти и солисти на ансамбъла в отворено писмо описват мотивите си срещу наложеното им дисциплинарно уволнение.
Винаги сме били посветени на нашата работа в ансамбъла, пишат Александър Викторов Седевчов, Данаил Марчелов Атанасов, Мартин Валериев Влахов.
Вършели сме отговорно и съвестно задълженията си през всичките години, които сме отдали на ансамбъла. В определени произведения сме участвали като солисти. Били сме активни във всички етапи на дейностите - репетиционна, постановъчна и концертна. Много често сме отделяли и от свободното си време в името на каузата "Пирин", пишат те.
На 16 ноември 2021 г. са извадени от състава за участие на предстоящите концерти на Фолклорен ансамбъл "Пирин" - 25.11.2021 г., 16.12. 2021 и 17.12.2021 г.
Това става шест дни преди издадена от кмета на община Благоевград Илко Стоянов заповед, касаеща първия концерт, свързана с организацията на концертни събития според епидемичната обстановка в България и 27 дни преди заповедта за вторите два концерта.
"Поводът за това е становище на нашия пряк ръководител, за отказ от наша страна за тестване с бързи тестове за COVID. Такъв отказ официално (декларация в писмен вид или друг документ) ние не сме заявявали. Не сме заявявали и отказ за участие в концерт. Въпросните заповеди на кмета (работодател) са дни след изваждането ни като участници от състава за концертите и са еднолично насочени към лицето Мирослав Димитров. След като същият ни вади от програмата, имената ни са включени в списъци за тестване като участници в концертите без наше знание", се казва в писмото.
След това Димитров пише докладни до работодателя, и след изкривяване на фактологията, им се вменява, че не са извършили трудовите си задължения. "Всеки ден сме присъствали на работа. Официално не ни е декларирана причина за нашето отстраняване от концертните програми", пишат те.
С разбиране сериозността на пандемията от COVID те питат:
1) В момента, в който на нас ни е вменено задължението да бъдем тествани или да притежаваме зелен сертификат, пропускателният режим за зрители в зала "Яворов" беше свободен, без контрол. В лично качество бяхме свидетели на този процес, тъй като присъствахме на концертните събития в зрителната зала;
2) Имаме информация, че наши колеги са участвали в някои от концертите, без направен предварително тест или зелен сертификат. Явно заповедта на кмета се отнася само за определени служители на ансамбъла и рискът за нашите зрители и почитатели не е толкова голям.
Отстранените артисти изтъкват, че техни колеги системно нарушават правилниците, закъснявайки за работа, отсъстват от етапи на ежедневната репетиционна дейност, нарушават професионалната етика, държейки се агресивно към други колеги.
Младите изпълнители от ансамбъла, които редовно са упреквани, че нямат право на глас, защото, нямат 20 години трудов стаж, пишат артистите.
Към тях няма нито отправена забележка от директора на ансамбъла, нито предупреждение за нарушения на правилниците, които организират нашата работа. От тази гледна точка смятаме, че наложената най-строга дисциплинарна мярка към нас е дискриминационна, репресивна и резултат на лично отношение. Може би фактът, че отстояваме принципи на професионализъм, последователност и посветеност към ансамбъла не се харесват на определени хора.
Тримата цитират своя бивш работодател и кмет на община Благоевград Илко Стоянов, който на 17 февруари 2022 г. на събрание на състава на ФА "Пирин" публично обявява, че "Вратата за тях не е затворена" - дни след като е подписал заповедите им за "Дисциплинарно уволнение".
Вземайки повод от думите му, тримата изпълнители пишат: "Ние не можем да преценим кога започва Благоевградския РЕНЕСАНС, но знаем, че подготовката на артистите не започва с началото на всеки кметски мандат. Тя е плод на дългогодишен труд, лишения, обучение и посвещение. Но стремежите към ренесанс не отчитат тези незначими подробности..."
Александър Седевчов, Данаил Атанасов и Мартин Влахов изказват своето лично огорчение. Смятаме, че с такива методи на управление, обичаният от всички нас "Пирин" е поставен пред сериозни предизвикателства, които се отнасят до неговото бъдещо развитие и творчески просперитет.
И тримата са 30-годишни, висшисти, завършили Българска народна хореография, някои пишат и докторантура в областта. Трудовият им стаж е между 11 и 16 г.