10 кашона с документи са пристигнали в комисията „Белене" в парламента. В тях не се съдържа класифицирана документация, но има документи, които представляват търговска тайна и конфиденциални отношения между НЕК и руската Атомстройекспорт.

За следващото заседание на комисията идния вторник пък ще бъдат поканени двама бивши шефове на НЕК - Любомир Велков и Мардик Папазян. Причината е сключени от тях споразумения и допълнения към тях с руската страна.

Честно да ви кажа четях и не вярвах на очите си, заяви председателят на комисията Диян Червенкондев по повод представените доклади от Агенцията за държавна финансова инспекция.

Той сподели, че след като се запознал с въпросните материали в съзнанието му се изградили образите на „вездесъщи хора (Велков и Папазян, б.ред.), които са решавали еднолично въпроси, свързани с проекта за АЕЦ и са имали повече права и правомощия в областта на енергетиката от финансовото министерство."

По време на днешното заседание на комисията Теменужка Петрова от Агенцията за държавна финансова инспекция обясни, че през 2006 година между НЕК и „Атомстройекспорт" е подписано споразумение, в което ясно е посочено, че неговата цел е преговорите между двете страни да продължат.

Законът за обществените поръчки обаче не допуска такава възможност. След като е преминал етапът на преговорите с цел сключване на договор не е на лице възможност да се продължат преговорите с един потенциален изпълнител на обществена поръчка, обясни Петрова.

Категорично можем да кажем, че договор, сключен след проведена обществена поръчка във връзка с АЕЦ Белене няма. Тези преговори са продължили до март 2012 година на практика, коментира още тя.

Петрова добави, че не е договорен един от съществените елементи на договора, а именно формулата за ескалация, от която ще зависи цената на централата.
Нарушения по отношение на избора на „Атомстройекспорт" като изпълнител на проекта не са констатирали.

Едно от най-сериозните нарушения на законодателството за обществените поръчки, което сме установили е непровеждането на процедура за възлагане на обществена поръчка при отстраняването на сгради и мощности от площадката на Белене, което е възложено пряко на „Атомстройекспорт", без да е проведена обществена поръчка, подчерта Петрова и добави, че отговорността за това е на Велков и Папазян.

По думите й, не са съставили актове за административни нарушения, тъй като към датата на извършване на инспекцията е изтекъл 3-годишният законов срок за ангажиране на тази вид отговорност. От Агенцията са изпратили заключенията си на прокуратурата.

На 28 ноември руската фирма се ангажира да изкупи оборудването, оценено на 205 милиона евро. До момента е изкупено оборудване за 164 милиона, като цената е редуцирана със 77 милиона евро - разходи по обследване, транспортиране, застраховане на оборудването.

За това обаче липсват документи, липсва всякаква информация, че тези разходи са извършени, обясни Теменужка Петрова и добави: „Дали сме указания да се предприемат действия Атомстройекспорт да възстанови тези 77 милиона евро, тъй като няма документ за тях."

От АДФИ не са наясно как точно е определена цената от 205 милиона евро при положение, че по оценки на "Уорли Парсънс" оборудването струва 295 милиона евро.

След като тези 164 млн. евро са редуцирани със 77 млн. евро, на практика останало руската страна да изплати на НЕК 87 млн. евро. Проверка на Агенцията за държавна и финансова инспекция показала, че "Атомстройекспорт" са изплатили 4 млн. евро по-малко.