Какво и кой пречи бившият комунистически концлагер "Белене" да получи статут на недвижим паметник на културата с национално значение? На този въпрос пред News.bg отговори изпълнителният директор на фондация "Истина и памет" Христо Христов.
Като ръководител на фондацията и член на инициативната група за отбелязване на годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим, Христов посочи, че настояват за две конкретни неща.
Първо - да бъде завършена процедурата по обявяване на лагера за недвижим паметник на културата с национално значение, но без да се използва абревиатурата ТВО "Белене" поради нейния натоварен комунистически контекст.
Второ - държавата да създаде национален музей-мемориал "Концлагер Белене".
Христов припомни, че вече седма година продължава блокирането на процедурата по предоставяне на статут на бившия лагер.
"Процедурата бе започната през 2018 г. и има две комисии и три институции, които за съжаление не са се произнесли по темата окончателно - Министерство на културата с Института за недвижимото културно наследство, Министерство на правосъдието и Министерството на околната среда и водите. Проблемът е, че на остров Персин, където се намира концлагерът "Белене" има действащ затвор и защитени територии", обясни той.
Христов изрази надежда, че след седем години застой най-после ще бъде направена крачка напред.
Той също така се възпротиви на факта, че процедурата за Белене се движи паралелно с друга инициатива на държавата - обявяването на Дом-паметника на БКП за паметник на културата.
"Там нямаше никакви пречки - държавата финансира този тоталитарен монумент, който се представя като значим архитектурен обект. Последните информации са, че ще се инвестират 7 милиона евро. А ако отидете в Белене, ще видите само запуснатост и разруха", заяви Христов с възмущение.
Той посочи и други проблеми, свързани с лагера, включително наличието на нерегламентирано стрелбище в сгради, които се рушат.
"Концлагерът се определя като мемориал, но там на място няма такъв. Там има запустели лагери от третия период на концлагера, в който са въдворени на съд и присъда българските сънародници от турски произход", отбеляза Христов.
Христов се позова и на позиция на министъра на правосъдието Георги Георгиев, който според него е изразил готовност ведомството му да промени становището си, така че да не възпрепятства окончателното решение за предоставяне на статут на лагера "Белене" като недвижим паметник на културата от национално значение.
mоnkey
на 12.07.2025 в 14:12:14 #3Христов припомни, че вече седма година продължава блокирането на процедурата по предоставяне на статут на бившия лагер
Що не ни припомниш и колко години ни управлява бившата камуняга Боко Тиквата и неговите посткомунистически калинки
NaskoZashtoto
на 12.07.2025 в 11:38:08 #2power
на 12.07.2025 в 10:52:19 #1Неудобна тема . Бгдобитъка е доминиран от комунета и русофили . Понимаеш ?