Какво и кой пречи бившият комунистически концлагер "Белене" да получи статут на недвижим паметник на културата с национално значение? На този въпрос пред News.bg отговори изпълнителният директор на фондация "Истина и памет" Христо Христов.

Като ръководител на фондацията и член на инициативната група за отбелязване на годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим, Христов посочи, че настояват за две конкретни неща.

Първо - да бъде завършена процедурата по обявяване на лагера за недвижим паметник на културата с национално значение, но без да се използва абревиатурата ТВО "Белене" поради нейния натоварен комунистически контекст.

Второ - държавата да създаде национален музей-мемориал "Концлагер Белене".

Христов припомни, че вече седма година продължава блокирането на процедурата по предоставяне на статут на бившия лагер.

"Процедурата бе започната през 2018 г. и има две комисии и три институции, които за съжаление не са се произнесли по темата окончателно - Министерство на културата с Института за недвижимото културно наследство, Министерство на правосъдието и Министерството на околната среда и водите. Проблемът е, че на остров Персин, където се намира концлагерът "Белене" има действащ затвор и защитени територии", обясни той.

Христов изрази надежда, че след седем години застой най-после ще бъде направена крачка напред.

Той също така се възпротиви на факта, че процедурата за Белене се движи паралелно с друга инициатива на държавата - обявяването на Дом-паметника на БКП за паметник на културата.

"Там нямаше никакви пречки - държавата финансира този тоталитарен монумент, който се представя като значим архитектурен обект. Последните информации са, че ще се инвестират 7 милиона евро. А ако отидете в Белене, ще видите само запуснатост и разруха", заяви Христов с възмущение.

Той посочи и други проблеми, свързани с лагера, включително наличието на нерегламентирано стрелбище в сгради, които се рушат.

С почит към жертвите на комунистическия режим

С почит към жертвите на комунистическия режим

Настояват да се премахнат паметници и символи на комунистическия режим и да се криминализира отричането на престъпния характер на режима

"Концлагерът се определя като мемориал, но там на място няма такъв. Там има запустели лагери от третия период на концлагера, в който са въдворени на съд и присъда българските сънародници от турски произход", отбеляза Христов.

Христов се позова и на позиция на министъра на правосъдието Георги Георгиев, който според него е изразил готовност ведомството му да промени становището си, така че да не възпрепятства окончателното решение за предоставяне на статут на лагера "Белене" като недвижим паметник на културата от национално значение.