Работна среща с експерти в президентската институция за протичащите процеси в българската енергетика и икономика се е провела днес. От пресцентъра на президентството съобщават, че срещата е събрана от Гълъб Донев, началник на кабинета на държавния глава и бивш служебен министър-председател. Участвали са Атанас Пеканов и Христо Алексиев, служебни заместник-министър председатели; Никола Стоянов, служебен министър на икономиката; Александър Пулев, служебен министър на иновациите и растежа и Стефан Савов, служебен заместник-министър на иновациите и растежа.
На срещата е обсъден ръстът в цените на горивата, инфлацията, като устойчива тенденция след края на мандата на служебното правителство. Изтъкнато е, че липсва приемственост в действията на редовното правителство по отношение на политиката на служебния кабинет за понижаване на цените на горивата.
Откроено е било значението на преместването на дейността на "Лукойл Нефтохим Бургас" в България по време на служебното правителство, което довело и до значителни данъчни постъпления за страната ни по време на неговия мандат - 87 500 000 лева за периода септември-декември 2022 г. и 126 500 000 лева за периода януари-юни 2023 г. Отчетена е била и неяснотата пред бъдещето на рафинерията в Бургас с оглед на противоречивите изказвания на представителите на управляващите.
Обща позицията, че въведените от българските управляващи "енергийни вноски" върху транзита на природен газ през страната ни, което доведе до искането на Унгария Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу България, са в противоречие с Конституцията, с Договора за функциониране на ЕС и създава заплаха за декапитализирането на "Булгартрансгаз". Подобен подход вреди и на партньорските ни отношения с редица европейски държави.
По време на срещата е отчетена и тревожната липса на инициатива да се използват създадените от служебното правителство предпоставки България да се утвърждава като страна, транзитираща енергийни ресурси за държавите от ЕС и нашия регион и допринасяща за диверсификацията и сигурността на доставките в съответствие с визията на Европейския съюз.
projekt
на 14.11.2023 в 09:51:45 #2след 34 години демокрация можем да проследим съдбата на всички предприятия които бяха приватизирани уж да станат по ефективни. всичко е затворено и нарязани за скраб. ако "държавата" на сглобката поеме контрола, то най вероятно това ще се случи и с Лукойл. ще е поредното предприятие затворено под натиск на "посолството". но това не е проблем. територията наречена България има за цел единствено да осигурява що годе евтина работна ръка за господарите си.
blacklis7e-d
на 13.11.2023 в 19:22:44 #1То оставаше за българите да се разтревожат. Лукойл 13 години ни щавиха с високи цени, но пък в прецедентството се разтревожили много за тях. Транслокирам си го от левият в десният крячол по повод тревогите им