Постепенно България започна да се европеизира. Трябва да европеизираме и институциите. Това каза министърът на външните работи в оставка Даниел Митов в сутрешния блок на БНТ. Той направи оценка по повод 10-годишнината от членството на страната ни в Европейския съюз. Според Митов членството на България в Европейския съюз е исторически обоснован, естествен избор.

"Винаги, когато сме били част от просветена Европа, сме просперирали. Винаги, когато сме се обръщали към някакви други алтернативи, сме водили несамостоятелно и бедно съществуване", коментира Даниел Митов.

Той изтъкна, че това е и рационален избор, даващ огромна възможност българите да учат, да просперират и да правят бизнес свободно и по най-добрия начин.

Не на последно място, по думите му, за България членството в ЕС е ценностен избор, синтезиран най-добре в думите на Васил Левски - "Свобода и всекиму своето". България не завърши прехода с членството си в ЕС. "Практически членството е начало на прехода и на промяна на българските институции", заяви Митов.

Той бе категоричен, че в съвременна България няма такова нещо като русофили и русофоби и заяви, че обществото е изкуствено разделяно на фили и фоби.

"България е част от международния правов ред, подписала се е под определени норми. Когато една държава нарушава грубо международния правов ред - България е длъжна да заеме позиция в защита на този правов ред", посочи Даниел Митов.

"Тук не става въпрос за никакво фобство, за никаква омраза, никой не страхува от определен народ. Всички искаме просперитет и добри отношения с въпросните държави, но има граници, които не могат да бъдат прекрачвани", подчерта той.

Даниел Митов изтъкна, че желае най-доброто за руския народ. "Желая с Русия да имаме добри отношения, както и с другите страни членки на ЕС и НАТО, а и в световен мащаб", категоричен е той.

В рамките на ЕС последните две години и половина са били показателни, че гласът на България по отношение на жизненоважни за страната въпроси не само е бил чуван, но и оформял европейския дневен ред.

"България има идеи както за собствения си национален интерес, така и за интереса на всички останали държави членки на ЕС", каза още Митов и даде за пример стартирането на Агенцията за брегова охрана.

Даниел Митов коментира и атентата в Истанбул в новогодишната нощ. Той обяви, че пострадалата българка е стабилизирана, минала е през съответните интервенции и няма опасност за живота й. За съжаление това младо момиче ще трябва да се бори, за да се възстанови в пълна степен, каза още той.

Митов заяви, че всичко, което е видяно в нощта на самото нападение е показало, че българската дипломация може да бъде активна и полезна на българските граждани, които се намират в Турция. "Имали сме пълното съдействие на властите в Анкара и в Истанбул. Беше сформиран кризисен щаб под ръководството на посланик Нейнски. Аз съм бил във връзка с нея непрекъснато", подчерта Даниел Митов.

По думите му Външно министерство е работело неуморно. Той посочи, че по време на атентата българското външно министерство бързо е научило за пострадалата българска гражданка и са били в готовност да окажат необходимото съдействие на близките й.