"Ваймарската тройка" - министърът за Европа на Германия Анна Леерман, държавният секретар по европейските въпроси на Франция Лорънс Бун и министърът по въпросите на ЕС на Полша Шимон Шинковски вел Сенк проведоха серия от срещи с политическите и държавни лидери на Република Северна Македония, съобщава БГНЕС.

Тримата разговаряха с премиера Димитър Ковачевски, вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич, както и с лидера на Демократическия съюз за интеграция Али Ахмети и с ръководителя на ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски.

Те бяха категорични, че РСМ няма да получи по-добро предложение за започване на преговори за членство в Европейския съюз.

"Ваймарската тройка" призова македонските власти да направят решителната крачка по пътя на ЕС - да променят Конституцията.

"Македония принадлежи към македонското семейство и това е моментът, в който Македония трябва да направи крачка напред. Няма да има допълнителни искания от България или друга страна. Това е единственото искане - за промяна на Конституцията, и сте на следващия етап от преговорите", заяви Лорънс Бун и подчерта, че това трябва да се случи възможно най-скоро.

Австрия предупреждава РСМ да не се препъне на последното препятствие към ЕС

Австрия предупреждава РСМ да не се препъне на последното препятствие към ЕС

Ако Северна Македония не приеме конституционните промени, ще бъде изолирана

"Имате 22 цели, които смятам, че ще изпълните. Предавам послание за подкрепа и увереност от президента Макрон, че Македония ще направи ключовата стъпка и ние сме готови да ви помогнем с каквото можем", увери тя и отбеляза, че 2030 г. е реалистична цел за членство на РСМ в ЕС.

От своя страна германският министър Леерман също заяви подкрепа за членството на Скопие. По нейни думи руската агресия в Украйна е ускорила процеса към ЕС.

Тя подчерта, че уважението към етническите малцинства е много важно за ЕС и е една от европейските ценности. "Сега е моментът да действаме, да кажем "да" на европейското бъдеще", категорична бе Леерман.

Македонското правителство получи предложението за промяна в Конституцията

Македонското правителство получи предложението за промяна в Конституцията

То ще бъде изпратено в парламента до края на месеца

Според нея споразумението между ЕС и Македония е справедливо и няма да има по-добро такова. Бъдещето на вашата страна е във вашите ръце, ние ще ви подкрепим с каквото можем по пътя към членството, посочи тя.

Министърът за ЕС на Полша Шимон Шинковски вел Сенк пък изтъкна, че страната му е поддръжник на влизането на Западните Балкани в ЕС.

По време на срещата с Ковачевски тримата са подчертали, че "РСМ няма да има друг подобен ключов шанс по пътя на евроинтеграцията". Отбелязано е и че "в сегашната ситуация разширяването на ЕС не е само техническа процедура, а геополитически проект на ЕС".

В съобщението от кабинета на македонския премиер се посочва, че "тримата са изразили очакването всички политически субекти в страната да подкрепят европейската интеграция на страната и парламентът да даде подкрепа за предстоящите решения, които са част от преговорната рамка на РСМ за ЕС".

По думи на Ковачевски Северна Македония "вече е една малка Европа и с добавянето на други етнически общности в Конституцията държавата изпраща значимо послание към региона и Европа, че тяхното място е в ЕС".

Скопие: България последна може да ни чете лекции по критериите за членство в ЕС

Скопие: България последна може да ни чете лекции по критериите за членство в ЕС

РСМ била най-подготвеният кандидат в историята на ЕС при започване на преговорите

След срещата с ръководството на ВМРО-ДПМНЕ заместник-председателят на формацията Александър Николовски заяви: "Днес имахме гости от Полша, Германия и Франция. Те споделиха тяхното виждане. Ние им благодарихме и казахме: "Да" за членство на Македония в ЕС, но "Не" за конституционни промени под български диктат. Ясно, директно и достойно!".

Лидерът на ДСИ Али Ахмети пък е заявил, че РСМ се намира в ключов момент и конституционните промени са от голямо значение за евроинтеграцията на страната.

По негови думи "преодоляването на спора с България трябва да стане по примера на френско-германското помирение". Ахмети е уведомил тримата дипломати, че неговота партия иницира създаването на "европейски фронт с участието на всички партии за излизане от безизходицата". Според Ахмети "и в редовете на ВМРО-ДПМНЕ има европейски сили, които желаят само доброто на държавата и не искат тя да бъде изолирана."

Лидерът на ДСИ е подчертал, че неговата партия е "пазител на Охридското споразумение, на Договора от Преспа и на Договора за приятелство и добросъседство с България", които са ключови за мира, напредъка и европейската перспектива на страната".

РСМ сама си блокира пътя към ЕС, недоволен Ковачевски

РСМ сама си блокира пътя към ЕС, недоволен Ковачевски

Македонският премиер се надява парламентът да подкрепи конституционните промени