Проект на решение за запазване на комплекса "Марица-изток" е внесен в деловодството на парламента в първия работен ден на 51-ото Народно събрание (НС) по инициатива на старозагорските народни представители Искра Михайлова и Даниел Проданов от "Възраждане". В проекта се предвижда Народното събрание да задължи Министерския съвет (МС) незабавно да преустанови всички действия, които могат пряко или косвено да доведат до преждевременно прекратяване на експлоатацията на въглищните мощности в "Марица-изток", съобщиха от партията.

Заложено е също изискване правителството да търси възможности за предоговаряне на международни споразумения, касаещи въглищната индустрия, за да се осигури безпрепятственото функциониране на комплекса до изчерпване на ресурсите от лигнитни въглища в региона, при условия, които да гарантират енергийната сигурност и икономическата стабилност на страната.

"Възраждане" подписва декларацията на ПП-ДБ срещу подпис за запазване на лева и "Марица - изток"

"Възраждане" подписва декларацията на ПП-ДБ срещу подпис за запазване на лева и "Марица - изток"

Костадинов иска да се увери, че това не е пореден опит за политически пиар

В проекта си от "Възраждане" искат още изпълнителната власт да настоява на европейско ниво за преразглеждане на политиката за въглеродни квоти и да търси изключение за България в рамките на Системата за търговия с емисии на ЕС (EU ETS).

Освен това се предвижда МС да изготви и внесе в парламента стратегия за устойчиво енергийно развитие на България. Тя трябва да включва специална стратегия за "Марица-изток", която да гарантира устойчивото използване на въглищните мощности и запазването на работните места.

50-то НС иска бъдещето на "Марица-изток" в доклад от служебния кабинет

50-то НС иска бъдещето на "Марица-изток" в доклад от служебния кабинет

"Възраждане" иска прозрачност и обществото да знае

В проекта е заложено и предприемане на мерки за социална и финансова защита на регионите, които зависят от въглищната индустрия, докато не се осигурят стабилни алтернативни енергийни източници.

В предложението на "Възраждане" се предвижда и НС да изиска от Министерството на енергетиката (МЕ) да направи оценка на състоянието на ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3" и ТЕЦ "Ей и Ес Марица-изток 1". Партията иска и да се проучи възможността държавата да придобие мажоритарни дялове в двете предприятия. Според депутатите от "Възраждане" това ще гарантира стратегически контрол върху значими за националната енергийна сигурност обекти.

Проектът на решение предварително е изпратен до всички политически партии.