"F-16 все още не летят и не знам кога ще бъдат приети на въоръжение на въздушното пространство за защита от руски дронове, вероятно тук ще отнеме години. Докато са все още на въоръжение МиГ-29, ще бъде забавено усвояването на F-16."
Това заяви в интервю за News.bg бившият министър на отбраната и дългогодишен експерт по сигурността Велизар Шаламанов по актуалните военни теми - прелитащите и паднали руски дронове над Полша, Румъния и Естония и това предпоставка ли е за ескалация на напрежението до Трета световна война.
По думите му МиГ-29 не разполагат със система за опознаване "свой-чужд" на НАТО, така че те не могат да бъдат използвани в операция на НАТО. Той беше категоричен, че можем само да се залъгваме, че с няколко самолета МиГ-29 можем да гарантираме нашия въздушен суверенитет.
Целия разговор с Велизар Шаламанов можете да гледате тук:
"Става въпрос за Източен страж и за операция на НАТО, а МиГ-29 са неизползваеми в сегашния им вид и виждаме, че всички други страни като Румъния и Полша, които разполагат с много самолети F-16, разчитат и на съюзници, които да ги подкрепят. За мен е загадка защо България няма съюзнически изтребители, които са единствената солидна гаранция за нашата сигурност", коментира той.
Шаламанов открои, че постоянно се намират причини да бъде отлагано усвояването на F-16.
Причината, според него е, че се очакват още самолети, резервни части, разни други фактори, които би трябвало да бъдат изчислени и предвидени в една програма за ускорено усвояване на F-16 и извеждане на МиГ-29 от експлоатация.
Той предупреди, че рисковете за България от руските дронове и от руските хибридни атаки са свързани преди всичко с това, че нашата система за противовъздушна отбрана е на нивото от времето на Варшавския договор, като самолети, зенитно комплекси, радари само че с много по-ниско ниво на тренираност на летците.
"Това, което защитава интересите на България, е, че интересите на Москва много добре се защитават в президента и в парламента", посочи бившият министър на отбраната.
Бившият министър взе отношение и по така лансираната вече идея за "стена от дронове", която да пази страните-членки на Алианса от руските атаки с дронове и изтребители. Според него "стена от дронове" е отдавна е необходима, като балтийските страни с Полша инициирали темата от много време насам.
"Проблемът е, че България чак сега се присъединява и то доста плахо. Виждаме, че дори преди 3 месеца се обяви създаване на Център за иновации в отбраната с основен фокус за използване и противодействие на дронове и все още няма видими действия, които да ангажират българските фирми за производство. България не трябва да чака решение отвън, а да бъде част от намиране на решение и да е по-близо до Украйна ", коментира бившият военен министър.
Той изтъкна, че Русия е нарушила международния ред с пускането на изтребителите си в Естония и е било предпоставка за активиране на чл. 4 на Вашингтонския договор.
"Такива провокации не могат да бъдат спрени само с декларации, а Турция показа по един добър начин като свали руския самолет в турското въздушно пространство. И оттогава Турция и Русия са близки приятели, разговарят по всички въпроси и Русия не си помисли да нарушава турското въздушно пространство", коментира експертът.
Велизар Шаламанов бе категоричен, че реакцията на НАТО е достатъчно ясна след руските дронове в Полша. "Тогава беше активирана операцията "Източен страж", което по същество е член 4 и половина от Вашингтонския договор и всяка следваща ескалация ще доведе до сваляне на руски самолети и дронове, което е единственият начин да бъде възпряна руската агресия", добави бившият военен министър.
Той отбеляза, че превъоръжаването в НАТО е много мащабно и е започнало с ускорени темпове още от 2014 г. "Докато другите страни харчат доста пари за отбрана - Полша почти 5% за отбрана и балтийските страни също толкова. Румъния и Полша закупиха комплекси "Patriot", отдавна имат радари, имат F-16 и поръчаха F-35. В Полша има изтребители на други страни от НАТО, има системи за противоракетна отбрана и като радари, и като ракетни системи, има многонационални сили, а България е единствената страна в Източния фланг на НАТО, която е със система за противовъздушна отбрана от времето на Варшавския договор", обобщи Шаламанов.
Той се надява да има един ден единство между президент, парламент и правителство по отношение на това България да не е слабото звено в Алианса и да се инвестират повече средства в армията, в техника, в кибер и дронови заплахи.
Повече в интервюто засягаме още следните теми:
- Средствата за отбрана в Бюджет 2026 и ще достигнат ли 5%;
- Как професията на военните и армията могат да станат привлекателна сила за младите хора;
- Как ще се развие войната в Украйна;
- Ще промени ли НАТО своята стратегическа концепция относно руските хибридни атаки;
- И как българската делегация е видяла с очите си войната в Украйна.
Цялото интервю с Велизар Шаламанов, както и други интервюта на здравни и политически теми, заедно с най-важните изказвания от деня, можете да намерите в канала на News.bg в YouTube.
Forrest Gump
на 25.09.2025 в 12:52:44 #3По темата - забравете за рационално (а не самоубийствено) използване на Ф16. Войната в Украйна постави нови приоритети, а именно дронове от всякакъв вид
Просто трябват истински политици, които да развиват БГ военна индустрия в това направление, потенциал за това имаме.
Oh, wait
Такова високоспециализирано производство не се полага на някакви пършиви източноевропейци, я да си гледат барута
Forrest Gump
на 25.09.2025 в 12:43:20 #2Хич не е дилетант бае ви Велизар, всичко му е пределно ясно. Просто е типичен нагаждач, сигурно пази партийната си книжка и дипломата от СССР за всеки случай
nsmilitia
на 25.09.2025 в 08:42:33 #1Този е някакъв абсолютен дилетант пишман експерт. За някои неща е прав, но виж как Украйна съвсем успешно използва и старите съветски и новите западни системи и топи рузшлямонаселението с ускорвни темпове. Затова все викаме боже пази България, щото ние си знаем, че ние не можем да я опазим.