Най-накрая при мен идва сметката, коментира Борисов пред журналисти в Дивотинския манастир, визирайки най-вече предъвквания от миналата седмица сюжет ще участва ли България във военна флотилия на черноморските страни под егидата на НАТО.
"Тези дни се наслушах на анализатори и на какви ли не коментари по темата за флотилията, колкото повече време минава показва, че съм бил прав, защото излизат неща, които са били договаряни, преговаряни, просто не сме информирани всички за това, което са поемали като ангажимент."
Припомняме, в края на миналрата седмица премиерът реагира остро на говоренето за черноморска военна флотилия, в която сме щели да участваме заедно с Румъния и Турция. Той дори заяви, че ако стане това нещо, ще прати министрите Ненчев и Митов да воюват на корабите.
Това принуди президентът Плевнелиев да направи извънредно изявление, в което се опита категорично да опровергае подобен сценарий.
Заедно с темата за опазването на границата Борисов поясни, че очаква ЕС да включи по негово искане и по искане на МВнР темата за неспазването на споразумението за реадмисия от страна на Турция. Засега границата е спокойна, успокои премиерът и заяви, че се работи и с дипломация.
По темата за решението на Арбитражния съд в Женева за АЕЦ „Белене“ премиерът Борисов заяви, че се случва това, за което е предупреждавал през 2006г. , но не и най-лошия сценарий: „Аз лично бях много по-загрижен за решението на арбитража, за радост най-лошите ми предчувствия не се сбъднаха.“
Според премиера е важно с нормален, прагматичен работен план с партньорите от „Росатом“ да се проведат срещи и да се нормализират отношенията между двете компании - НЕК и Росатом, за да се намери най-доброто решение. В крайна сметка по думите на премиера, ще си платим това, което сме си поръчали.
Той обясни, че най-доброто решение би било да се намери начин някъде да се продаде оборудването от "Росатом" и да си възстановим дадените пари.
„Ако намерим къде да го продадем заедно с руската страна, това ще бъде най-доброто решение“, заяви Борисов.
Останалите варианти били по-сложни, посочи Борисов, визирайки международната обстановка.
„В сегашната тежка Студена война, много по-студена и по-опасна отколкото беше, защото тогава имаше два фланга – Варшавския договор и НАТО, и всички знаеха какво ще се случи ако има война. Сега са много центрове с много разнопосочни интереси в геополитиката и в нашия регион и по света, и избухват конфликти ежедневно. Сиреч, сега да решиш да строиш руски реактор, когато Русия е под санкции, нали си представяте всеки техник или инженер, който трябва да идва тук, под какъв режим ще бъде допускан. И какви допълнителни проблеми България ще се навлече”, анализира министър-председателят.
„Важно е да се уравновеси тона, да се подобрят отношенията и да се проведат прагматични разговори с руската страна, за да постигнем максимален ефект, в случая с флотилията по-трудно ще успеем“, коментира пред журналисти премиерът Бойко Борисов.
US
на 21.06.2016 в 03:13:45 #7Вече няма надежда - след като и премиера мина на руска вълна. Не знам и какво го вълнуват президентските решения. Президентът е ГЛАВНОКОМАНДВАЩ, а не премиерът. Т.е. каква заповед ще даде Президентът на въоръжените сили (вкл. флота) не е в прерогативите дори да се обсъжда от премиера. Б.Борисов не е главнокомандващ и не неговото лично мнение си е негово лично мнение. Плевнелиев сега просто трябва да отдаде заповед и да не се интересува повече от мнението на разни премиери. И без това е решил да не се кандидатира повече.
t0read0r
на 20.06.2016 в 22:33:59 #6тъпата централа е спряна, защото нито имаме пари, нито нужда. освен това, така се оправдават разходите по цветелинините енергии, което е добре за мутрата, щото той в белене не преде. а централата е спряна под външен натиск първоначално, хилъри наби канчето на мутрата на среща в истанбул преди години, ако не беше - щеше да спре заради липса на средства. и неустойки щеше да има при всеки случай. изобщо, потреса е пълен. мутра, триперен гоце, станишо, орешаро, доганя, такива са ни първенците. боклуци.
кайак
на 20.06.2016 в 17:02:36 #5"Сиреч, сега да решиш да строиш руски реактор, когато Русия е под санкции под какъв режим ще бъде допускан? И какви допълнителни проблеми България ще се навлече” Хайде, хайде. Да не си признавате че е спряна под външен натиск? А пък ако санкциите толкова пречат, винаги може да гласувате "против".
Kopp
на 20.06.2016 в 16:23:44 #4Айде Ненчев и Митов на пангара! Да поставят началото на възстановяването на бълрския флот! Може за начало да мият тоdлетните, щото друго едва ли има какво да се прави.
Sting_5
на 20.06.2016 в 14:39:20 #3Ами ако е вярно,че са се водили преговори зад гърба на премиера, най-елементарното нещо е- да им поиска оставките и те като възпитани хора да си отидат в заслужена почивка. Но това е ако е премиер, а не кукла на конци.Иначе нямяа как да се случи.
Penchev
на 20.06.2016 в 13:58:51 #2Проверява се готовността ни за по-силна конфронтация с Русия, смята той. Трябва с ум да се действа, коментира Димитров. В момента обаче Русия с нищо не ни заплашвала. НЕАДЕКВАТНИТЕ ДЕЙСТВИЯ И ОБЕЩАНИЯ НА ТРИМА ГАЛОШИ – ПРОДАЖНИЦИ ПЛЕВНЕФ ,МИТОФ И НЕНЧЕФ СА НАЙ-ГОЛЯМАТА ЗАПЛАХА ЗА БЪЛГАРИЯ !!!
hmmm
на 20.06.2016 в 13:13:34 #1Той обясни, че най-доброто решение би било да се намери начин някъде да се продаде оборудването от "Росатом" и да си възстановим дадените пари. „Ако намерим къде да го продадем заедно с руската страна, това ще бъде най-доброто решение“, заяви Борисов. Да вземе пример и от Франция както се договориха с руснаците да продадат мистралите на Египет. Финландия мисля че в момента строи руска АЕЦ може да се пробва там. „Важно е да се уравновеси тона, да се подобрят отношенията..." Ами това няма да стане ако чакаш някой друг да ти задава тона.