За трети път в новата ни история български кабинет иска вот на доверие от Народното събрание.
Вчера на редовното си заседание Министерски съвет прие, а по-късно и внесе в деловодството на парламента мотивите, с които иска депутатската подкрепа.
С повтаряне на тези мотиви в началото на днешното заседание - чиято първа точка са дебатите по вота - на парламентарната трибуна застана премиерът Борисов.
Правителството на европейско развитие на България чрез непопулярни мерки прие да осъществи реформите в Българияq заяви премиерът Бойко Борисов
Той коментира, че изнесените в публичното пространство стенограми от разговори целят според него да върнат статуквото и да забавят реформите в страната.
Основната цел на атаката от последните дни е да дискредитира политиката, водена от ГЕРБ и правителството, изтъкна премиерът Борисов.
Вотът е за цялостна политика, водена от правителството.
По предложение на левицата, началото на днешното заседание започна с минута мълчание в памет на загиналия тютюнопроизводител при вчерашните протести.
Същинските дебати започнаха със спор между финансовия министър Дянков и лидера на БСП Станишев. Изказването на вицепремиера преизвика искано право на лично обяснение от Станишев (тъй като името му бе споменато в словото на Дянков).
Първите изказвания са изцяло от министри от кабинета, като след Дянков, думата взеха Трайчо Трайков, просветният министър Игнатов, министър Рашидов и социалният Тотю Младенов, които представиха приоритетите на политиките си и поискаха от депутатите вот на доверие за това, което предстои да бъде свършено от техните ведомства.
Стана ясно още, че гласуването - което ще бъде още днес - ще е явно, а не, както искаха от ДПС - тайно. Според хората на Доган в ПГ на ГЕРБ има много депутати, които при един таен вот ще гласуват против кабинета.
Това решение на премиера за искан вот на доверие идва, след като опозицията обяви, че подготвя внасяне на втори вот на недоверие към кабинета.
Най-вероятната причина за това ще са СРС-скандалите, които компрометират депутати, министри и самия премиер.
За да бъде приет вотът на доверие е необходимо да бъде постигнато обикновено мнозинство. За сега то е гарантирано, тъй като с подкрепата на Атака ГЕРБ събира 137 гласа в своя полза.
Под въпрос остава подкрепата на „Синята коалиция", която постави пет условия на премиера, ако иска тяхната подкрепа - за спиране на проекта „Белене", даването на приоритет на „Набуко", махане на ченгетата от Държавна сигурност от държавата, въвеждане на фискален борд и оставка на Цветан Цветанов в случай, че се окаже, че неправилно е обвинил лекарите от Горна Оряховица.
USD
CHF
GBP
жунгръц
на 20.01.2011 в 08:04:12 #33оооооо, те даже се молят на депутатите да ги подкрепят
фидосиева ги гледа с недоверие някак си

жунгръц
на 20.01.2011 в 08:02:43 #32nvm | 20.01.2011 09:56 Julio Да де, щом за вас няма значение да бъдете в една кочина с ДПС и БСП - действайте. Народа на следващите избори и той ще действа. ==================================== политиката в герберската глава не е въпрос на принципи и убеждения, а дали си в тоя или оня отбор
пробвай в топ спорта майна! Питай годбога колко е весело 
nvm
на 20.01.2011 в 07:58:44 #31Карина | Това му е хубавото на вота на доверие. ББ и ГЕРБ ще се отчетат, ще се похвалят с всичките си успехи и това няма да бъде размито с комуноидни простотии или педалски (Янке, за теб иде реч) истерии.
TheSpider
на 20.01.2011 в 07:57:53 #30Хаха 12 без 2 пикае газ сега
nvm
на 20.01.2011 в 07:56:49 #29Julio Да де, щом за вас няма значение да бъдете в една кочина с ДПС и БСП - действайте. Народа на следващите избори и той ще действа.
Карина
на 20.01.2011 в 07:56:21 #28Дебат за подкрепа на правителството, слушаме отчети на министрите
Батальона е строен отчет пред стоя да дава за главоломните успехи
Удави се матриала в цифри и дитирамби

velikiat
на 20.01.2011 в 07:54:38 #27Julio
на 20.01.2011 в 07:54:16 #26Десните изобщо няма значение дали ще гласуваме против или въздържали се. Важното е да не гласуваме "за"... Освен това е смешно да бъдем квалилифицирани като такива или онакива от герберо-атакистката пасмина при положение че въпросната пасмина няма свое политическо лице (и може би това е и причината да се проваля все по-смело на всички фронтове). Противно на масовото схващене че безцветната политика е на "ползу роду" ще каже че безцветната политика винаги и без изключение се плаща основно от неутралното и безличното простолюдие което е всъщност е основата електорална маса на безцветната политика.
Иначе казано няма да сме "седерастите" тези дето ще платим за некъдърността и тъпотата на тиквата. Съжалявам за разбитите ви надежди... 
nvm
на 20.01.2011 в 07:53:19 #25Карина Само ги наблюдаваме как гласуват в строй с БСП и ДПС.
Карина
на 20.01.2011 в 07:51:59 #24луди, луди калинки
Няма как да определяте, каква позиция да заема Синята коалиция, това е автономна общност, която има право на своите решения. Нещо повече може и да си ги отстоява независимо от натиска който и се упражянава и то поради факта, че е изминала достатъчно дълъг и труден път, а по него е натрупала, опит, знание и ясно виждане за пътя пред нея.
Демократи 
12 без 2
на 20.01.2011 в 07:51:00 #23Жежка псувня на всичко, що се е свило под пряпорците на седе- и герберастията. Те си остават национални предатели, защото са прости!

nvm
на 20.01.2011 в 07:50:42 #22- Какви са резултатите от борбата с контрабандата за година и половина управление? - В цифрово изражение прибраните контрабандни цигари например са 242 млн. къса само за 2010 година при условие, че от 2007 до 2009 г. са хванати 73 млн. къса. Като сметнем, че всеки къс е средно по около 10 ст., това прави повече от 24 млн. лв. А да не говорим, че осем пъти са се увеличили и приходите в държавната хазна от акциза на алкохола. Тоест голям удар има и в тази сфера, и то срещу големите производители, които се оказва, че произвеждат не само легитимен алкохол. Спомняте си и колко тона месо беше изгорено по така наречената акция „Дупетата”. Много може да се изброява – важното е, че ударът срещу контрабандата струва на организираната престъпност повече от 1 млрд. лв. +++++ Осем пъти са се увеличили и приходите в държавната хазна от акциза на алкохола
tuffy
на 20.01.2011 в 07:49:32 #21...и кур в дупето на Godbog

nvm
на 20.01.2011 в 07:43:53 #20Десните предлагат да се спре незабавно проектът АЕЦ „Белене”. Няма да се задълбочаваме в големи подробности и да търсим под вола теле. Ще отбележим, че този оспорван от зората на демокрацията проект се рестартира мощно по време на правителството на Иван Костов. Проектът идва на дневен ред отново след доклад на вицепремиера в правителството Петър Жотев. С решение на Висшия експертен технически съвет на Агенцията по енергетика и НЕК от 26 януари 2000 г. АЕЦ “Белене” е била определена за нова ядрена мощност на България и е предпочетена пред строежа на блок 7 на АЕЦ "Козлодуй".
tuffy
на 20.01.2011 в 07:43:37 #19Тая Тиква нема грам срам да го еба
Те ше го хванат по долни гащи и той ше каже "не, по фраг съм"
Баси наглината, баси чудото...ама те всички членове на ЕНП са такива - събрани от кол и въже глупаци от цяла европа. В тая партия фейс контрола липсва тоталнооо!!!
nvm
на 20.01.2011 в 07:42:27 #18Вместо да го направят обаче, техният лидер услужливо скри досието на тогавашния лидер на БСП Георги Първанов и така трасира пътя му към президентския пост. Абсолютно сме убедени, че той едва ли щеше да заеме този пост, ако двете му имена бяха станали публичен факт. Костов разчита на късата памет и за онази афера с „Комисията Бонев” , когато тя изготви списък с 93 имена на депутати, сътрудници на ДС, но от парламентарната трибуна се съобщават само 23-ма от тях. Сред тях не е не само името на Първанов, но и имената на редица сини депутати, които уплашено обикаляха парламентарните кулоари по онова време, очаквайки да бъдат изобличени. И когато това не стана, радостно въздъхнаха и отново върнаха естествения цвят на лицата си. До този момент Костов не е обяснил каква е цената на тази сделка със своите Тук е мястото да припомним, че политическият милиционер на соца, който днес се изживява като поборник срещу ДС, през ноември 2009 година, по време на частичните избори в Разлог, издигна за кандидат-кмет на ДСБ бившия агент на ДС Благой Дункин, при положение че агентурната му принадлежност към Шесто управление е обявена още през 2007 г. Така че легендите за това, че различни институции саботирали бившия преподавател по марксистка политикономия, са за наивници и те целят единствено да прикрият личната му вина. Истинската цел на тази игра през всичките години е била сините и червените да използват зависимостите си, за да си подават топката в трудни моменти, без да прекрачват прага на дирижираното статукво Няма как да приемем и още едно днешно предупреждение на сините - че на цял свят щяло да стане ясно, че една националистическа партия крепи този кабинет... Така че гласуването на Синята коалиция е предопределено. Най-вероятно те ще гласуват „въздържал се”, както го сториха и вчера, когато на практика подкрепиха президентското вето на изборния кодекс. Така че Костов и неговите протежета може да тиражират много лъжи, за да оправдаят тайната си игра. Но истината е една и тя е, че техният вот ще е вот в полза на Столетницата.
nvm
на 20.01.2011 в 07:41:56 #17назаем от монитор : Но нека да видим какви са някои от тези 5 условия, с които костовистите се опитват да скрият зависимостите си от криминалния преход. Още първото от тях показва колко лицемерни са всъщност те. Десните предлагат да се спре незабавно проектът АЕЦ „Белене”. Няма да се задълбочаваме в големи подробности и да търсим под вола теле. Ще отбележим, че този оспорван от зората на демокрацията проект се рестартира мощно по време на правителството на Иван Костов. Проектът идва на дневен ред отново след доклад на вицепремиера в правителството Петър Жотев. С решение на Висшия експертен технически съвет на Агенцията по енергетика и НЕК от 26 януари 2000 г. АЕЦ “Белене” е била определена за нова ядрена мощност на България и е предпочетена пред строежа на блок 7 на АЕЦ "Козлодуй". А какво да кажем за условието сегашното правителство незабавно да освободи сътрудниците на Държавна сигурност от всички нива в държавата: "Борисов трябва да влезе в истинска битка с тройната коалиция, с нейните кадри", каза вчера Костов и допълни, че управляващите трябва да извадят хората на тройната коалиция от службите. "Трябва да се влезе в специалните служби, трябва да се влезе в МВР. От там трябва да бъдат махнати всички представители, не само на ДС, представителите на тройната коалиция, които са на ключови места, през които вероятно по някакъв начин, заобикаляйки, е изтекла информацията, трябва да напуснат това управление, за да бъдат сигурни ГЕРБ, че затварят тези възможности да бъдат провокирани", допълни още съпредседателят на Синята коалиция. Няма как да не попитаме къде беше Командира, когато имаше абсолютно мнозинство в парламента по време на неговото управление и можеше да прокара какъвто пожелае законопроект срещу бившата ДС, включително и искания сега лустрационен текст Ще припомним също, че в предизборните си обещания през 2007 г. сините гръмко обявиха, че ще разкрият 250 000 досиета.
nvm
на 20.01.2011 в 07:38:11 #16boris | 20.01.2011 09:10 Десните трябва да гласуват ПРОТИВ, за да не стане така някой избирател да се обърка и да ги разграничи от БСП-ДПС дружинката. +++

nvm
на 20.01.2011 в 07:37:16 #15ГЕРБ отново пое инициативата. ГЕРБ - единствената алтернатива на всеки българин патриот.
Джугашвили
на 20.01.2011 в 07:36:59 #14Боко само удължава агонията на това правителство